Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Jeśli chcesz złożyć reklamację, lub zwrócić zamówione produkty, skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pomocą formularza.
Możesz zwrócić całe zamówienie lub jego część. Na zwrot nienaruszonego opakowania* masz 30 dni.


*dotyczy oryginalnego opakowania od producenta

Sklep MLO Nutrition jest zintegrowany z systemami płatniczymi: Autopay i Przelewy24. Gwarantujemy najwyższe bezpieczeństwo zakupów, jakiego udzielają te platformy.
Dostępne metody płatności dla zamówień z adresem dostarczenia na terenie Polski to:

  • BLIK
  • przelew natychmiastowy
  • Karty płatnicze (Visa, Visa Electron, Mastercard, MasterCard Electronic, Maestro)
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • pobranie u kuriera, w paczkomacie i Orlen paczce (w przypadku Orlen Paczki, pobranie jest możliwe dla zamówień do 400 zł).
  • samodzielny przelew na konto bankowe (po złożeniu zamówienia zobaczysz podsumowanie z numerem konta).
  • Płatność odroczona za pomocą platformy PayPo.


Zamówienia, z adresem dostarczenia na terenie Polski to:

  • kurierem
  • do paczkomatu Inpostu
  • do automatu Orlen Paczka.

Zamówienia złożone do godziny 17:00 nadajemy tego samego dnia. Średni czas dostarczenia zamówienia to 1-2 dni robocze.

zanieczyszczenie kreatyn

Skąd pochodzi monohydrat kreatyny w suplementach MLO?

Połączenie słów kreatyna i czystość określają najbardziej znaną markę Creapure®. Niemiecki producent Alzchem Trostberg GmbH jest niedoścignionym liderem, który posiada certyfikat Creapure® Inside i IFS FOOD. Znajduje się na liście Cologne List, co świadczy o regularnym testowaniu na obecność substancji zakazanych, co eliminuje ryzyko nieumyślnego zastosowania dopingu przez sportowca.

Firma dystrybuuje monohydrat kreatyny (a także inne produkty z laboratorium AlzChem) swoim partnerom, by komponowali własne suplementy. Użycie logo Creapure®  na suplementach jest potwierdzeniem używania produktu nr 1 a tym samym bezpieczeństwa. Kreatyna tej marki jest najlepiej przebadana. Co więcej, monohydrat jest w 100% wytwarzany na drodze syntezy chemicznej, co oznacza, że nie są wykorzystywane surowce pochodzenia zwierzęcego ani ziołowego.

Jak produkowany jest monohydrat kreatyny Creapure®?

Creapure® powstaje na całkowicie zamkniętej linii produkcyjnej, od dostarczenia surowca, aż po zapakowanie końcowego produktu. Każda partia jest testowana m.in. za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC).
Spośród kilku sposobów wytwarzania kreatyny, Alzchem rozpoczyna proces od sarkozyny i cyjanamidu. Ta metoda uważana jest za najbardziej bezpieczną, co minimalizuje ryzyko pojawienia się substacji ubocznych: DCD i DHT. Najwyższej jakości produkt może zawierać maksymalnie kilkadziesiąt cząstek dicyjanodiamidu na 1 milion, natomiast DHT musi być całkowicie niewykrywalne.

Poniższy wykres porównuje średnie wyniki 9 monohydratów kreatyny Creapure oraz 20 innych marek, pod kątem występowania kreatyniny, DHT oraz DCD.

W przypadku kreatyniny, występowanie na poziomie wyższym niż 1% świadczy o słabej jakości procesie produkcyjnym.

monohydrat kreatyny creapure

Skąd pochodzi L-glutamina w odżywkach MLO Nutrition?

W naszych suplementach znajdziesz L-Glutaminę dostarczaną przez Kyowa Hakko. Opakowania suplementów MLO Nutrition zawierają logo Kyowa Quality.

Kyowa Quality określa najwyższe standardy i zaangażowanie w jakość, które są rygorystycznie przestrzegane przez firmę Kyowa Hakko Bio Co., Ltd. Jest to japońskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w badaniach, rozwoju i produkcji wysokiej jakości składników dla branży farmaceutycznej i spożywczej.

Firma kładzie duży nacisk na kontrolę i zapewnianie jakości we wszystkich swoich działaniach. Kyowa Quality obejmuje zaangażowanie w produkcję bezpiecznych, skutecznych i niezawodnych produktów, które spełniają a nawet przekraczają standardy branżowe. Kyowa wprowadziło rygorystyczne systemy zarządzania jakością i przestrzega wielu regulacji w celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa swoich produktów.

Procesy kontroli jakości w Kyowa Hakko Bio obejmują kompleksowe testowanie i analizę na różnych etapach produkcji. Priorytetem jest wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii i wiedzy naukowej w celu utrzymania spójności i monitorowania swoich produktów. Dodatkowo, firma prowadzi rozległe badania i rozwój, aby ciągle doskonalić swoje procesy produkcyjne i opracowywać innowacyjne rozwiązania.

Producentem białka premium jest:

Białka: 
DMV Nutri WheyTM 800I 
DMV Nutri Whey™ Isolate I,
jakich używamy w naszych suplementach, produkowane są przez holenderskiego lidera branży, Friesland Campina. Jest to największa na świecie spółdzielnia mleczarska, z siedzibą w Amersfoort oraz jedna z 5 największych firm mleczarskich na świece. Jej początki sięgają 1871 roku. Posiada oddziały 33 krajach i zatrudnia ponad 20000 osób. Produkty FC są dostępne w ponad 100 krajach. 

Nutri WheyTM 800I to produkt zawierający czyste białko serwatkowe, którego 80% pochodzi bezpośrednio z mleka. Ma neutralny smak i aromat, który łatwo można wykorzystać w suplementach i odżywkach dla sportowców. Jest to kompletne źródło białka serwatkowego i BCAA. Białko to zawiera 14% więcej leucyny w porównaniu do białek serwatkowych pochodzących z serwatki serowej.

Nutri Whey™ Isolate I to prodkt z białka serwatkowego. Serwatka zagęszczana jest za pomocą mikro i ultrafiltracji, aż osiągnie zawartość białka na poziomie 90%.
Oba produkty cechują się najwyższą jakością i czystością, za którymi stoi wieloletnie doświadczenie firmy, najnowsze technologie i spełnianie wysokich norm.

Nutri WheyTM 800I oraz Nutri Whey™ Isolate I znajdziesz we wszystkich odzywkach białkowych oraz gainerach.

Białko na masę – jakie białko wybrać na przyrost masy?

Dieta białkowa najczęściej kojarzona jest z popularną dietą Dukana, w której drastycznie ogranicza się spożywanie węglowodanów, celem redukcji tkanki tłuszczowej. Podczas treningów na budowanie masy mięśniowej, konieczne jest stosowanie diety bogatej w białko, jednak w tym czasie, nie można rezygnować ze spożywania węglowodanów, szczególnie tych złożonych. Wynika to z faktu, iż organizm sportowca potrzebuje dużo energii, której dostarczają właśnie węglowodany. Dlatego też w przypadku osób, które dążą do uzyskania upragnionej muskulatury, konieczne jest spożywanie kalorycznych i lekkostrawnych posiłków, o niezbyt dużej objętości. W okresie budowania masy mięśniowej, zapotrzebowanie na białko warto także uzupełniać, poprzez suplementację wybranych aminokwasów. W tym artykule podpowiemy, jakie białko na masę wybrać. Zachęcamy do lektury.

 Białko na masę – rodzaje odżywek

Białko to najważniejszy makroskładnik, w kontekście kształtowania sylwetki, a szczególnie budowania masy mięśniowej. Jest ono rozkładane w przewodzie pokarmowym do aminokwasów, a kolejno używane do budowania mięśni i regeneracji ich włókien po wysiłku fizycznym. Szczególnie istotnym jest dostarczanie aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie może samodzielnie syntetyzować. Niezwykle istotną podgrupę, stanowią w tym przypadku aminokwasy rozgałęzione (BCAA), a zwłaszcza leucyna, która odpowiada za rozpoczynanie procesu tworzenia białek mięśniowych. Związki te, pozwalają także zapobiegać katabolizmowi mięśni, czyli ich rozpadowi. Białko jest niezbędne zarówno osobom nie uprawiającym sportu, jak i aktywnym fizycznie. Jednak w tym drugim przypadku, zapotrzebowanie na proteiny wzrasta nawet dwu- trzykrotnie. W takiej sytuacji, dostarczanie dziennej dawki białka zwykłym pokarmem, może być znacznie utrudnione. Wobec tego, idealnym rozwiązaniem, będzie białko na masę w postaci odżywki. 

Rynek suplementów, oferuje rozmaite rodzaje odżywek białkowych. Wybór odpowiedniej, uzależniony jest m.in. od tego, jaką dietę stosuje sportowiec, jaki cel sylwetkowy chce osiągnąć, a także od jego indywidualnych preferencji. Najpopularniejsze białko na masę mięśniową, to białko serwatki, wśród którego można wyróżnić trzy główne rodzaje:

  • WPC (koncentrat białka serwatkowego). Tego typu produkty, najczęściej zawierają do 85% białka, w skład którego wchodzą aminokwasy egzogenne (BCAA), a także tłuszcze oraz cukry, w tym również laktoza. Tego typu białko na masę, charakteryzuje się najlepszym smakiem, spośród odżywek białkowych, a dodatkowo jest również najtańsze. Ze względu na fakt, że odznacza się najdłuższym czasem wchłaniania, nie zaleca się jego stosowania po treningu. Dlatego też białko na mięśnie WPC, najlepiej przyjmować przed treningiem i w ciągu dnia. Wartym podkreślenia jest również fakt, że z uwagi na obecność laktozy w składzie tego typu produktów, nie będą one dobrym wyborem dla osób, które jej nie tolerują.
  • WPI (izolat). Otrzymywane są poprzez mikrofiltrację w przepływie krzyżowym. Ten proces oczyszczania sprawia, że odżywki tego typu zawierają nawet 95% białka, a tym samym jeszcze więcej aminokwasów egzogennych. Zawierają minimalną ilość cukrów i tłuszczów, dzięki czemu są bardzo szybko wchłaniane przez organizm i z powodzeniem można je stosować jako potreningowe źródło białka. Dodatkowo, to białko na przyrost masy mięśniowej, z uwagi na prawie całkowity brak cukrów w jego składzie, jest doskonałym wyborem dla osób borykających się z nietolerancją laktozy.
  • WPH (hydroizolat). Białko na masę, pozyskiwane metodą hydrolizy długich peptydów na krótsze i jeszcze lepiej przyswajalne. To sprawia, że wchłanianie białka z tego typu preparatów, jest niemal natychmiastowe. Produkty te są doskonałym rozwiązaniem dla osób z nietolerancją laktozy, gdyż zawierają do 100% białka. Ponadto, charakteryzują się doskonałą rozpuszczalnością. Na rynku, dostępne są produkty, stanowiące mieszankę różnych frakcji białek. Ze względu na odmienny czas wchłaniania, mogą być przyjmowane niezależnie od treningów. 

Ile przyjmować białka na masę?

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, białko na masę w postaci odżywek, to doskonały sposób na to, aby uzupełnić dietę sportowców w wysokiej jakości proteiny. Zanim jednak odpowiemy na pytanie, jakie białko na masę będzie odpowiednie wyjaśnimy, ile należy go przyjmować, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a jednocześnie nie przesadzić z ich ilością.

Otóż jak się okazuje, wielu trenerów kulturystyki sugeruje swoim podopiecznym, aby spożywali około 2-2,5 g białka dziennie, na każdy kilogram masy ciała. Teoria ta nie podoba się jednak fizjologom żywienia, którzy zdecydowanie nie pochwalają takiej dawki.

Zapotrzebowanie osoby dorosłej na białko, która prowadzi normalny tryb życia, wynosi 0,9 g na kilogram masy ciała dziennie. Jak twierdzą specjaliści, lepiej nie przekraczać znacząco tej dawki, nawet w przypadku osób uprawiających sport. Skąd to przekonanie? Mianowicie stąd, że nadmiar białka jest szkodliwy dla organizmu. Wpływa m.in. na:

  • Obciążenie nerek. Muszą one pracować ze zdwojoną siłą, aby wydalić substancje, które powstały w trakcie przemiany białek.
  • Utratę wapnia. Konsekwencją tego jest osteoporoza.

Wartym podkreślenia jest również fakt, iż podczas spożywania dużej ilości białka, należy sporo pić, szczególnie wody. To niewątpliwie ułatwi pracę nerek, w pozbywaniu się jego nadmiarów z organizmu.

Białko na masę mięśniową – jakie wybrać?

Po przedstawieniu powyższych informacji, chyba nikt nie ma już wątpliwości, że budowanie masy mięśniowej, wymaga uzupełniania białka w diecie. Decydując się na korzystanie z odżywek proteinowych, warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie białko wybrać na masę?

Jak już wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, najlepsze białko na masę, to białko serwatkowe (whey protein). Tego typu preparaty, w ofercie MLO Nutrition, występują najczęściej w dwóch postaciach: koncentratu i izolatu, chociaż nie brakuje również wysokiej jakości mieszanek, stanowiących połączenie WPC, WPI oraz WPH. Zatem jakie białko kupić na masę? Poniżej przedstawiamy kilka wartych uwagi propozycji:

  • 100% Premium Whey Protein Matrix 907 g. To najwyżej klasy mix białkowy (WPC+ WPI + WPH), który został dodatkowo wzbogacony mieszkanką probiotyczną 3 miliardów CFU, dzięki czemu jego zastosowanie wyklucza problemy trawienne.
  • 100% Whey Platinum Protein 2 kg. Produkt ten jest wysokiej jakości koncentratem białka serwatkowego, stanowiącym doskonałe uzupełnienie diety w wartościowe białko. W jednej porcji produktu, znajduje się mniej niż 2 g cukru. Odżywka nie zawiera glutenu i jest odpowiednia dla wegetarian.
  • 100% Platinum Isolate 2 kg (izolat + hydroizolat). Cechuje się jedną z najwyższych zawartości czystego białka, na 100g produktu. Stanowi gwarancję najwyższej jakości i najlepszej przyswajalności.

Każde z wyżej wymienionych produktów, to bardzo dobre białko na masę mięśniową. Więcej na ich temat, możesz przeczytać pod adresem https://mlonutrition.pl/kategoria/bialka/. To, który z produktów wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie.

Białko w diecie na masę

Należy pamiętać o tym, że to, jakie białko na masę mięśniową będzie najlepsze dla danej osoby, powinno być uwarunkowane stosowaną przez nią dietą, celami, jakie chce osiągnąć oraz indywidualnymi preferencjami. Trzeba mieć na uwadze fakt, że białko w diecie na masę jest bardzo ważne, jednak należy je spożywać w odpowiednich ilościach. Osoby, które dążą do uzyskania upragnionej muskulatury, powinny spożywać około 5-7 posiłków dziennie, zawierających białko. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jedzenie przed treningiem musi zawierać więcej węglowodanów, które dostarczają organizmowi siły. Jeżeli natomiast chodzi o posiłek po treningu i ten spożywany przed snem, najlepiej aby bazował on głównie na białku. W tym miejscu nasuwa się pytanie – jakie białko po treningu na masę będzie najlepsze? Otóż jak wcześniej wspominaliśmy, zarówno produkty WPI, jak i WPH, będą dobrym wyborem.

 

Źródła:

  1. https://jms.ump.edu.pl/uploads/2011/3/199_3_80_2011.pdf
  2. https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-bialkowa-na-mase-miesniowa-jedzenie-bogate-w-bialko-pomaga-wyrze-aa-ytW2-Bxnn-ViP3.html