Białko po treningu – co daje i jak je stosować?

Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych, pełniących w organizmie funkcję budulcową. Ze względu na fakt, jak ważną rolę odgrywa, należy dbać o to, aby dostarczać go organizmowi wraz z codzienną dietą, w odpowiednich ilościach. W przypadku niektórych osób, zapotrzebowanie na białko jest zwiększone. Zjawisko to można zaobserwować wśród grup intensywnie trenujących, u których w trakcie wzmożonego i długotrwałego wysiłku fizycznego, nasilają się procesy kataboliczne. Kiedy jednak należy uzupełniać proteiny w diecie sportowca? Lepiej stosować białko po treningu czy przed? Co daje białko na siłowni? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w tym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Co daje białko po treningu?

Trening przyczynia się do wydzielania enzymu, wykorzystującego białko z mięśni jako źródło energii. Im bardziej intensywne i długotrwałe ćwiczenia, tym więcej energii pobiera organizm z rozpadu białka. W sytuacji, gdy zapasy glikogenu mięśniowego, stanowiącego dla organizmu dodatkowe źródło energii i zużywanego w dużych ilościach podczas wysiłku fizycznego, są niskie, wówczas aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, mogą zostać przetworzone w energię, co jest niekorzystnym zjawiskiem. Aby mu zapobiec, należy dbać o odpowiednią podaż protein w organizmie. 

Może okazać się jednak, że dostarczanie ich w pożądanych ilościach, wraz z posiłkami, nie jest możliwe. W takim wypadku, doskonałym rozwiązaniem będzie białko w postaci suplementu diety. Jest to produkt, który w szybkim czasie pozwoli na uzupełnienie niedoborów białka w diecie sportowca, co przełoży się nie tylko na jego osiągnięcia podczas treningu, ale również korzystnie wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Żeby jednak uzyskać odpowiednie efekty, należy przestrzegać zaleceń co do ilości przyjmowania danej odżywki, a także pory dnia, kiedy najlepiej to zrobić. Zatem kiedy przyjmować proteiny? Lepiej suplementować białko po treningu, przed, a może niezależnie od aktywności fizycznej? 

Białko do treningu, w postaci odżywki proteinowej, to niezwykle istotny element, stanowiący uzupełnienie aktywności fizycznej u osób, którym szczególnie zależy na zwiększeniu wydolności w trakcie ćwiczeń, szybkiej regeneracji mięśni, a także budowaniu upragnionej muskulatury. Białko na siłownię, pozwala bowiem na budowanie nowych włókien mięśniowych, ale również wspiera procesy naprawcze uszkodzonych podczas ćwiczeń tkanek. W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy stosować białko po treningu, czy może przed? Otóż ze względu na fakt, że długotrwały wysiłek fizyczny sprzyja katabolizmowi, czyli rozpadowi białek ustrojowych, odżywka proteinowa powinna być zażywana głównie po aktywności fizycznej, celem pokrycia powstałych strat.

Warty podkreślenia jest również fakt, iż białko w postaci koktajli proteinowych, sprawdza się także przed wysiłkiem fizycznym. Wynika to z naturalnego rytmu dobowego organizmu, który wskazuje, że z rana, metabolizm jest najlepszy. To natomiast przekłada się na zwiększenie szans na wydajniejsze wchłanianie i przyswajanie białka, spożytego w tej części dnia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że śniadanie stanowi jeden z najważniejszych posiłków w codziennej diecie. Posiłki obfitujące w białko, pozwalają na utrzymanie stabilnego poziomu glikemii, jak i również wspierają zachowanie pełnej sprawności psychiczno- intelektualnej w trakcie dnia. 

izolat białka PLATINUM ISO

Jakie białko po treningu?

Wiedząc już, co daje białko po treningu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie – jaką odżywkę proteinową najlepiej stosować? Otóż jak się okazuje, najlepszym wyborem są preparaty, powstające na bazie białka serwatkowego. Taka forma białka pozwala na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości aminokwasów, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego aminogramu. Wyróżnić można trzy najpopularniejsze formy protein serwatkowych:

  •  WPC (koncentrat białka serwatkowego). To najtańsza i jednocześnie najmniej przetworzona forma białka serwatkowego. Około 80% jego składu stanowi białko i zawiera najczęściej niewielką ilość węglowodanów i tłuszczy. Przykładem wysokiej jakości produktu, który warto wybrać, decydując się na tego typu odżywki, jest 100% Whey Platinum Protein 2 kg z oferty MLO Nutrition.
  • WPI (izolat białka serwatkowego). To droższa, bardziej oczyszczona i lepiej przyswajalna forma białka serwatkowego. Jego receptura praktycznie pozbawiona jest węglowodanów i tłuszczy, a około 90% jej składu, stanowią proteiny. To idealny wybór dla osób borykających się z problemami gastrycznymi.
  • WPH (hydroizolat białka serwatkowego). Jest to najdroższa i zarazem najlepiej przyswajalna forma białka. Zawiera w sobie 100% czystych protein.  

Na rynku dostępne są również odżywki, stanowiące połączenie powyższych form białka serwatkowego. Przykładem tego typu produktów, odznaczających się doskonałym składem i stanowiących wartościowy element diety każdego sportowca, jest 100% Premium Whey Protein Matrix 2,27 kg, dostępne w ofercie MLO Nutrition.

Znając charakterystykę trzech najpopularniejszych form białka serwatkowego, warto odpowiedzieć na pytanie – jakie białko po treningu będzie najlepsze? Otóż tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak kształtuje się dieta danej osoby, jakie efekty chce uzyskać, a także od jej indywidualnych preferencji. Dla większości osób, dobrym wyborem będzie koncentrat WPC lub WPI, jeżeli borykają się z problemami gastrycznymi. Zawodowym sportowcom, rekomenduje się natomiast stosowanie WPH.

Białko Whey Protein

Dawkowanie białka po treningu

Znając rodzaje odżywek białkowych i wiedząc, po co białko po treningu suplementować, warto przejść do szczegółowego omówienia dawek, w jakich najlepiej je spożywać. Otóż w przypadku koktajli proteinowych, zaleca się ich wypijanie do 30 minut po treningu, a najpóźniej w ciągu 2h. Dlaczego akurat wtedy? Ponieważ okres ten, to tzw. okno anaboliczne, w którym organizm jest w stanie efektywnie przyswoić składniki odżywcze, do utraty których doszło w trakcie ćwiczeń. Po treningu wytrzymałościowym, najlepiej spożywać 10-20 g odżywki białkowej, co umożliwi wsparcie naprawy uszkodzonej tkanki mięśniowej, a jednocześnie poprawi ich adaptację do kolejnych treningów.

Jeżeli mowa jednak o sportowcach trenujących dyscypliny siłowe, to w ich przypadku, odżywka białkowa po treningu, powinna być stosowana w zwiększonych dawkach (około 20- 30 g). Jest to korzystne zarówno pod kątem regeneracji mięśni, jak i również wzrostu i rozwoju muskulatury

Odżywka białkowa po treningu – podsumowanie

Po zapoznaniu się z treścią niniejszego artykułu, każdy wie już doskonale, jak ważne jest białko po treningu. Co daje jego stosowanie? Przypomnijmy:

  • wspomaga skuteczną budowę masy mięśniowej,
  • pozytywnie wpływa na regenerację organizmu,
  • zapobiega katabolizmowi mięśni.

Poszukując idealnych odżywek dla siebie, warto zapoznać się z ofertą MLO Nutrition, dostępnąna stronie: https://mlonutrition.pl/kategoria/bialka/. Znajduje się tam wiele wartościowych produktów, które doskonale pomogą uzupełnić niedobory protein w organizmie. Produkty posiadają liczne certyfikaty, co jest najlepszym potwierdzeniem ich jakości oraz bezpieczeństwa.

Źródła:

  1. https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety-dla-aktywnych/ile-jesc-bialka-przed-i-po-treningu-aa-x22b-1jZp-VeA8.html#trening-a-zapotrzebowanie-na-bialko
  2. https://jms.ump.edu.pl/uploads/2011/3/199_3_80_2011.pdf