Białko serwatkowe a odchudzanie – które odżywki warto stosować

Chyba każdy marzy o tym, aby mieć piękne, wysportowane ciało, na którym widocznie zarysowany jest każdy mięsień. Ze względu na fakt, jak popularne ostatnimi czasy stało się prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia, coraz więcej osób decyduje się na porzucenie starych, niekoniecznie prawidłowych nawyków żywieniowych i zastąpienie ich dietą, obfitującą w pełnowartościowe składniki odżywcze. To samo dotyczy siedzącego trybu życia. Czas wolny, do tej pory wykorzystywany na filmy i seriale, lub korzystanie z komputera, zastępujesz bieganiem, rowerem czy spacerami. Wszystkie te zmiany, mają jeden cel – doprowadzić do estetycznie wyglądającej, szczupłej sylwetki, która mówi jasno „dbam o siebie”.

Jak się jednak okazuje, wprowadzenie powyższych zasad do swojej codzienności, może okazać się niewystarczające. Aby osiągnąć upragniony efekt, konieczna jest nie tylko determinacja i motywacja do jego uzyskania. Mięśnie potrzebują bowiem budulca, którego podstawowym elementem jest białko. Dlatego też niezwykle przydatnym rozwiązaniem, które pomaga nie tylko rozbudować, ale i utrzymać masę mięśniową, a jednocześnie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, jest stosowanie odpowiedniej suplementacji. 

Odżywki w żaden sposób nie są trudne w stosowaniu, nie wymagają trzymania się rygorystycznych zasad dotyczących zarówno diety, jak i treningu. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoje pierwsze treningi, czy masz za sobą już pierwszy sezon, warto skorzystać z suplementacji.

Najbardziej popularną odżywką jest białko serwatkowe. Co może dla wielu być istotne, jest ono pochodzenia naturalnego. To właśnie jego stosowanie, wspomaga rozwój masy mięśniowej, a także redukcję tkanki tłuszczowej. W tym artykule omówimy zależność – białko serwatkowe a odchudzanie i podpowiemy, które odżywki warto stosować. Zachęcamy do lektury. 

Izolat białka serwatkowego a odchudzanie – czy sprawdza się na redukcji?

Białko, to obok tłuszczu i węglowodanów, jeden z najistotniejszych składników pokarmowych. Jak wspomnieliśmy już w poprzedniej części artykułu, ma ono szczególne znaczenie dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ wspiera budowanie masy mięśniowej. Wynika to z faktu, że podczas treningów, zwiększa się fizjologiczne zapotrzebowanie organizmu na białko. Jak się okazuje, jego deficyt nierzadko ciężko pokryć, stosując jedynie zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. W takim wypadku, na ratunek przychodzą właśnie odżywki białkowe.

Tego typu preparaty to suplementy diety, należące do grupy MRP (Meal Replacment Products), służące uzupełnienie diety w proteiny. Mogą one stanowić składnik posiłku lub być jego zamiennikiem. Zadaniem tego typu produktów, jest dostarczenie organizmowi znacznej ilości pełnowartościowego białka, które wspomaga wzrost masy mięśniowej, ułatwia regenerację, a także daje uczucie sytości. Ta ostatnia cecha, wpływa właśnie na związek, jaki zachodzi na płaszczyźnie – białko serwatkowe a odchudzanie.

Jakie są rodzaje odżywek białkowych?

Odżywki białkowe są produkowane z surowców, których zadaniem jest dostarczenie organizmowi najwyższej jakości, pełnowartościowego białka. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się białko serwatkowe (WHEY) oraz kazeinę (białko mleka).

Wśród odżywek, które bazują na białku serwatkowym, można wyróżnić 3 najistotniejsze rodzaje protein. Należą do nich:

 • Koncentraty (WPC). Zawartość białka od 30 do 80%. Dzielą się one dodatkowo na 3 typy – niskiej jakości białek (do 45%), średniej jakości białek (do 60%) oraz wysokiej jakości białek (powyżej 60%).
 • Izolaty (WPI). Produkty te charakteryzują się wysoką zawartością białka, przekraczającą 80%.
 • Hydroizolaty (WPH). Tego typu odżywki, powstają w wyniku enzymatycznej modyfikacji białka serwatkowego. Wyróżniają się konkretnie zdefiniowanym składem peptydowym, a co za tym idzie, znajdują zastosowanie w produkcji odżywek dla niemowląt, dzieci z alergiami pokarmowymi, a także odżywek dla sportowców i osób z problemami gastrycznymi.

Odnosząc się do produktów białkowych, które wspomagają odchudzanie, najlepszym wyborem w tej kwestii okazują się być zarówno koncentraty, jak i izolaty białka serwatkowego. Oba ich rodzaje, stanowią cenne źródło aminokwasów endogennych, a także egzogennych, czyli tych, których organizm nie jest w stanie syntetyzować samodzielnie. Dlatego też szukając zależności jaka występuje w relacji izolat białka serwatkowego a odchudzanie, można z pełną stanowczością powiedzieć, że tego typu odżywka jak najbardziej wspomaga proces redukcji tkanki tłuszczowej, więc warto po nią sięgnąć. 

Jak izolat białka serwatkowego wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej?

Liczne badania wykazały, że spożywanie białka serwatkowego o kontrolowanej kaloryczności, może pomóc w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Wynika to z faktu, że większa ilość protein w diecie, przyspiesza przemianę materii, a białko serwatkowe na odchudzanie, szczególnie sprawdza się w tej roli. Rozwiązanie to pomaga w osiąganiu celów związanych z przyrostem masy mięśniowej, przy jednoczesnej utracie tkanki tłuszczowej. 

Jakie ilości białka przyjmować na redukcję?

Jak się okazuje, najwięcej korzyści wynikających ze stosowania odżywek białkowych, czerpią osoby trenujące siłowo, którym szczególnie zależy na budowaniu masy mięśniowej, ale nie tylko. Warto wiedzieć bowiem, że białko pełni również bardzo ważną rolę przy odchudzaniu. Wynika to z kilku cech tego składnika odżywczego, dzięki którym utrata wagi jest skuteczniejsza i bezpieczniejsza. Oto one:

 • Sycący składnik odżywczych diet. Ta cecha pozwala uniknąć podjadania pomiędzy posiłkami, co jest szczególnie ważne w trakcie diety odchudzającej. Jak się okazuje, wystarczy stosować odżywkę białkową 1-2 razy dziennie, aby w znaczący sposób ograniczyć ilość spożywanych pokarmów.
 • Przyspiesza przemianę materii. Dzięki temu, spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi szybciej i wydajniej.
 • Sprzyja budowaniu tkanki mięśniowej. Organizm pozostający na redukcji, może poszukiwać alternatywnych źródeł energii. W sytuacji, gdy nie pozyskuje jej z tłuszczów i węglowodanów dostarczanych wraz z dietą, może rozpocząć katabolizm – spalanie własnych mięśni. To właśnie dzięki stosowaniu odżywek białkowych, można skutecznie zapobiec temu zjawisku. Wartym podkreślenia jest fakt, że rola tkanki mięśniowej w organizmie, nie polega jedynie na zapewnieniu sprawności, ale również zwiększa nieco zapotrzebowanie energetyczne organizmu w ciągu dnia, co wspomaga odchudzanie.
 •         Ma niską kaloryczność. Jak się okazuje, 1g białka ma zaledwie 4 kalorie, więc z powodzeniem mogą sięgać po nie osoby stosujące dietę odchudzającą. 

Decydując się na stosowanie odżywek białkowych na redukcję, należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki do spożycia. Informacje na ten temat można znaleźć m.in. na opakowaniach produktów. Odnosząc się jednak do konkretów, przyjmuje się, że osoby, które pragną się odchudzić, nie powinny przyjmować więcej białka, niż 1,5 – 2 g/ kg masy ciała/ na dzień. 

Białko na odchudzanie dla dziewczyn

Odchudzanie to złożony proces, który wymaga samozaparcia i dyscypliny, odpowiednio zbilansowanej diety, a także właściwie dobranego treningu. Zasady te dotyczą każdego, bez względu na płeć oraz wiek. W trakcie pracy nad zdrową sylwetką, warto sięgnąć po odżywki takie jak białko serwatkowe. Produkty tego typu, znajdują zastosowanie zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jednak które z dostępnych na rynku produktów, warto szczególnie polecić paniom, chcącym rozpocząć stosowanie tego typu suplementów diety? Oto kilka propozycji:

 • 100% Whey Platinum Protein 2 kg. Jest to najwyższej jakości koncentrat białka serwatkowego, który stanowi doskonały sposób na uzupełnienie diety w wartościowe proteiny. Produkt ten nie zawiera glutenu, a także jest doskonały dla wegetarian. Ponadto, w każdej porcji znajduje się mniej niż 2g cukru, co niewątpliwie świadczy o tym, że jest to doskonały wybór dla osób pozostających na diecie redukcyjnej.
 • 100% Platinum Isolate 2 kg (izolat + hydroizolat). Stanowi połączenie dwóch form białka, przy czym każdy z nich to izolat białka serwatkowego. Jeden z nich został dodatkowo zhydrolizowany, co przyspiesza jego wchłanianie. To idealny wybór dla osób, które poszukują najczystszego izolatu. W jednej porcji produktu znajduje się jedynie 0,31g cukru, więc idealnie sprawdzi się podczas diety odchudzającej.
 • 100% Premium Whey Protein Matrix 2,27 kg. Produkt ten to białko klasy premium, skomponowane z najwyższej jakości i czystości składników. Stanowi mix białkowy WPI + WPH + WPC i został wzbogacony o mieszankę probiotyczną, która wyklucza problemy trawienne.

Szczegółowe informacje na temat wyżej wymienionych produktów, dostępne są pod adresem https://mlonutrition.pl/kategoria/bialka/. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Źródła:

 1. https://jms.ump.edu.pl/uploads/2011/3/199_3_80_2011.pdf
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19400750/