Pojawiające się w sieci artykuły odnośnie tego, że BCAA nie działa sprawiły, że część osób, bez sprawdzania zawartych tam informacji, uznały je za przełomowe. Niestety, jak to z reguły bywa, treści umieszczane w tego typu tekstach nie zostały zweryfikowane jak należy. Gdyby tak się jednak stało, to osoby, które zapoznały się z ich tytułami wiedziałyby, że BCAA rzeczywiście nie działa, ale w kontekście stymulacji anabolicznej. Jest to oczywiście prawda i nikt nigdy temu nie przeczył. To, co można uznać za pewnik, to to, że BCAA działa i jest ważnym aminokwasem wysiłkowym. W tym artykule omówimy najważniejsze fakty związane z BCAA i udowodnimy, że warto je suplementować. Zachęcamy do lektury.
Czym są aminokwasy rozgałęzione BCAA?
BCAA to niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować. W związku z tym, muszą być mu dostarczane z zewnątrz tj. wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety. Warto wiedzieć, że BCAA to akronim określający grupę niezbędnych aminokwasów, w skład której wchodzą: walina, leucyna i izoleucyna. Muszą być one dostarczane organizmowi dlatego, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje on wszystkich aminokwasów. Brak któregokolwiek, określanych mianem niezbędnych, może prowadzić do ujemnego bilansu azotowego, czyli stanu, w którym dominuje gospodarka kataboliczna (rozpad).
To, o czym należy wiedzieć, to fakt, że w specyficznych okresach życiowych, jak np. kataboliczne stany chorobowe czy pozostawanie na diecie deficytowej w składnik białkowy, dochodzi do zwiększonej aktywności enzymów, odpowiadających za degradację BCAA. Oznacza to zwiększone ryzyko katabolizmu mięśni, stanowiących główne źródło BCAA dla organizmu. W związku z powyższym osoby, które wiedzą, że z pewnych względów nie będą w stanie trzymać należytej diety, powinny sięgać po suplementy takie jak np. Amino 2121. Dzięki nim, możliwe będzie zapewnienie swoim mięśniom należytej ochrony.
Wartym uwagi jest również to, że dla osób aktywnych fizycznie, szczególnie ważne będą właśnie aminokwasy BCAA. Badania, które zostały przeprowadzone w tym zakresie dowodzą, że warunkują one wysiłkowe przemiany energetyczne, a także wpływają na procesy regeneracji powysiłkowej, czyniąc je bardziej efektywnymi. W związku z powyższym, BCAA stanowi podstawę legalnego wspomagania w każdej dyscyplinie sportowej. Sprawdzi się zarówno w aktywnościach, w których dominują intensywne, beztlenowe przemiany energetyczne, a także w tych o charakterze tlenowym, charakteryzujących się mniejszą intensywnością.
BCAA nie działa? Obalamy mity
Argumentem, który najczęściej podważa działanie BCAA jest stwierdzenie: „stosowałem/am i nie urosły mi mięśnie”. Należy pamiętać, że upragnione efekty np. w postaci wymarzonej sylwetki, pojawią się gdy połączysz regularny trening, dietę oraz suplementację. Prowadząc bierny tryb życia i stosując nawet najlepsze na świecie specyfiki, z całą pewnością nie uzyskamy wysportowanej sylwetki.
Kolejny argument powołuje się na przeprowadzone badania. Mało kto jednak zagłębi się w temat i sprawdzi, w jakim zakresie wykonywane były tego typu testy. Nierzadko bowiem okazje się, że są one przeprowadzane pobieżnie, a opracowania jednego z naukowców podważa 9 innych specjalistów. W związku z tym, najlepiej sprawdzić kilka źródeł, a nie bazować wyłącznie na jednym.
Ostatnim z argumentów, które mają wskazać na to, że BCAA nie działa, są opinie, że organizm do prawidłowego działania potrzebuje 9 niezbędnych aminokwasów, a nie jedynie 3. Jest to częściowo prawda. Dostarczając do organizmu wszystkich 9 aminokwasów. przyrost masy mięśniowej będzie faktycznie szybszy. Jednak te 3 zawarte w BCAA są kluczowe dla wzrostu masy mięśniowej i dlatego warto dostarczać ich w formie gotowego suplementu, a nie tylko wraz z pożywieniem. Pozostałe aminokwasy egzogenne są bowiem łatwo dostępne w pokarmach znajdujących w tradycyjnej diecie i nie ma konieczności ich suplementacji.
Czy BCAA jest skuteczne?
Żeby żyć i prawidłowo funkcjonować, potrzebujemy zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Jeżeli z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie, wraz ze spożywanymi produktami, dostarczać naszemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, powinniśmy rozpocząć stosowanie suplementów diety. W kontekście naszego artykułu, mowa tu o takich, które pomogą nam zapewnić organizmowi odpowiednią podaż BCAA. Przykładem najwyższej jakości produktu jest BCAA Pro.
Skupiając się jednak na tytułowym pytaniu – czy BCAA jest skuteczne– odpowiadamy, że tak. Warto podkreślić tu, że skuteczność tego typu preparatów jest zależna od tego, czy stosujemy je zgodnie z przeznaczeniem. BCAA stanowi szybko przyswajalną dawkę aminokwasów egzogennych, charakteryzujących się wysoką biodostępnością. Jeżeli zatem zdamy sobie sprawę z jego przeznaczenia, wówczas zakup suplementu i jego zażywanie okaże się niewątpliwie wartością dodaną.
To, o czym jeszcze należy pamiętać to fakt, że nie zawsze należy suplementować BCAA. Jeżeli na co dzień spożywamy pokarmy, które zapewniają naszemu organizmowi podaż aminokwasów na należytym poziomie, wówczas nie ma konieczności, aby posiłkować się dodatkowymi specyfikami. Jeżeli jednak sama dieta nie jest wystarczająca, wówczas warto zakupić wysokiej jakości preparat, dostępny tu: Aminokwasy BCAA i uzupełniać nim swoją codzienną dietę.
Jaki wpływ na organizm ma BCAA?
Aminokwasy rozgałęzione BCAA wykazują ogromny wpływ na organizm. To, co możemy im przypisać, to m.in.:
- Wywieranie pozytywnego wpływu na zdrowie jelit
- Wzmacnianie układu odpornościowego
- Zmniejszanie nasilenia i czasu trwania opóźnionej bolesności mięśni czyli tzw.”zakwasów”
- Wspomaganie utrzymania koncentracji i czujności umysłu
- Maksymalizacja utraty tkanki tłuszczowej w trakcie stosowania diety odchudzającej
- Przyspieszanie regeneracji potreningowej
- Stymulacja syntezy białek
- Zapobieganie katabolizmowi białek mięśniowych
- Poprawa wytrzymałości mięśni
- Usprawnianie procesu budowania masy mięśniowej
- Opóźnianie uczucia zmęczenia w trakcie treningu
- Wspomaganie odbudowy glikogenu mięśniowego
Ze względu na tak liczne właściwości prozdrowotne, niewątpliwie warto dbać o to, aby podaż BCAA w organizmie utrzymywana była na odpowiednim poziomie. W tym celu najlepiej stosować zdrową dietę, a kiedy okaże się niewystarczająca, sięgnąć po suplementy diety.
Źródła:
- https://academic.oup.com/jn/article/134/6/1583S/4688850