Wraz z wiekiem poziom testosteronu zaczyna spadać, co skutkuje występowaniem rozmaitych dolegliwości. Ze względu na to, jak ważne funkcje pełni ten hormon, należy zatroszczyć się o utrzymanie jego prawidłowego stężenia we krwi. W tym artykule podpowiemy, jak zadbać o testosteron po 30. Zapraszamy do lektury.
Testosteron – norma po 30 roku życia
Testosteron to steroidowy hormon płciowy, który jest produkowany w jądrach mężczyzn. W zależności od płci, a także stopnia dojrzałości, obserwuje się różne skutki jego działania. W przypadku mężczyzn bierze on udział w kształtowaniu się jąder, moszny, prącia i nasieniowodów. Odpowiada ponadto za:
- Pełną dojrzałość płciową,
- Wzrost kości,
- Rozwój mięśni,
- Zarys męskiej sylwetki,
- Męskie rysy twarzy,
- Mutację głosu i późniejsze jego obniżenie,
- Przygotowanie do okresu rozrodczego,
- Formowanie chłopięcej psychiki,
- Popęd seksualny,
- Kondycję fizyczną i psychiczną.
Testosteron występuje w organizmie w dwóch postaciach – jako testosteron wolny oraz testosteron związany z białkami osocza, stanowiącymi dla niego transporter. Normy tego hormonu są zależne od laboratorium, w którym były wykonywane badania. Dlatego też badając swój testosteron po 30 należy udać się do lekarza, w celu właściwej interpretacji pomiarów. Przyjmuje się jednak, że normy tego hormonu są następujące:
Testosteron wolny:
- Mężczyźni: 174- 792 pmol/l (50-210 ng/l)
- Kobiety: < 29,5 pmol/l (,8,5 ng/l)
Testosteron całkowity:
- Mężczyźni: 9.0- 34,7 nmol/l (260 – 1000 ng/dl)
- Kobiety: 0,52 – 2,43 nmol/l (15 – 70 ng/dl)
Zarówno nadmiar, jak i niedobór testosteronu niosą ze sobą szereg konsekwencji zdrowotnych i przyczyniają się do występowania wielu uciążliwych dolegliwości. Jeżeli mowa o zbyt wysokim poziomie tego hormonu, to może on manifestować się:
- Uszkodzeniem mięśnia sercowego, czego konsekwencją może być zawał,
- Trądzikiem i problemami skórnymi,
- Zaburzeniami krzepliwości krwi,
- Wzmożonym popędem seksualnym,
- Przerostem gruczołu krokowego,
- Wahaniami nastroju,
- Łysieniem androgenowym typu męskiego.
W przypadku zaś zbyt niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn, objawy mogą być następujące:
- Zaburzenia wzwodu,
- Brak popędu seksualnego,
- Spadek aktywności seksualnej,
- Ginekomastia,
- Zmniejszenie owłosienia ciała,
- Niska masa kostna,
- Utrata masy i siły mięśniowej,
- Zaburzenia metaboliczne,
- Otyłość,
- Niska masa kostna,
- Zaburzenia snu.
- Problemy z płodnością.
Jak podnieść testosteron po 30?
To, że testosteron u mężczyzn po 30 jest niższy niż u młodszych panów, to całkowicie normalne zjawisko. Wraz z wiekiem ulega bowiem zmniejszeniu produkcja androgenów, co jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Szacuje się, że stężenie całkowitego testosteronu każdego roku ulega zmniejszeniu o około 1 %. ]
W tym miejscu nasuwa się w związku z tym pytanie – jak podnieść testosteron po 30, aby móc cieszyć się dobrą kondycją organizmu? Otóż jednym ze skuteczniejszych rozwiązań są boostery testosteronu. To suplementy diety wykazujące długofalowe działanie na organizm. Ich rolą jest nasilenie procesów anabolicznych w męskim organizmie oraz przyspieszenie metabolizmu. Ponadto stosowanie specyfików na podniesienie testosteronu, pozwoli na bardziej efektywny rozwój masy mięśniowej, spalanie tkanki tłuszczowej, a także poprawę ogólnego samopoczucia i naturalnego podniesienia libido. Wysokiej jakości boosterami testosteronu są: Tribulus Prime czy TestoFuel dostępne w ofercie MLO Nutrition.
Należy pamiętać również o tym, że podnieść testosteron po 30 można poprzez odpowiedni sposób żywienia oraz aktywność fizyczną. Prowadzenie zdrowego stylu życia ma bowiem decydujący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i gospodarkę hormonalną. Odpowiednie składniki diety (tłuszcze, biopierwiastki, witaminy, antyoksydanty i.in.) stosowane w zalecanych proporcjach, wpływają bowiem na przemiany cholesterolu do testosteronu oraz jego metabolizm. Dieta powinna zawierać m.in. witaminy z grupy B, witaminę D, cynk oraz kwasy tłuszczowe. Prowadząc zdrowy tryb życia i wzbogacając swoje codzienne menu w suplementy diety, możliwe będzie uzyskanie upragnionych efektów.
Źródła:
- https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=511976
- https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/zaburzenia-seksualne,testosteron—jak-sprawdzic-jego-poziom-,artykul,1589462.html#objawy-nadmiaru-testosteronu
- https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=511976
- https://diag.pl/pacjent/artykuly/nadmiar-testosteronu-objawy-przyczyny-powstania-mozliwosci-leczenia/#4-Objawy-za-wysokiego-poziomu-testosteronu
- https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=511976
- https://diag.pl/pacjent/artykuly/niedobor-testosteronu-kiedy-powinien-zaniepokoic-objawy-i-badania/
- https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/view/33565
- https://ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2015/Bromatologia%201_2015%20s%20088-096.pdf