Co daje i kiedy pić białko?

Białko to jeden z podstawowych składników odżywczych. Ze względu na to, że proteiny uczestniczą w przeważającej liczbie procesów, zachodzących w organizmie, tak ważnym jest dbanie o to, aby były mu dostarczane w odpowiedniej ilości. W tym artykule wyjaśnimy, co daje białko, kiedy sięgać po białko w postaci suplementów oraz jak stosować białko w formie odżywek. Zachęcamy do lektury.

Kiedy odżywka białkowa jest potrzebna?

Dostarczenie białka wraz ze spożywanymi pokarmami jest niezbędne, aby umożliwić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Białka pełnią w organizmie m.in. takie funkcje, jak:

  •         odbudowa zużywających się tkanek,
  •         stanowią podstawowy składnik krwi, limfy, hormonów i enzymów,
  •         wchodzą w skład ciał odpornościowych,
  •         stanowią nośnik niektórych składników mineralnych i witamin,
  •       uczestniczą w regulowaniu ciśnienia krwi. 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, białko można dostarczać organizmowi w postaci pokarmów, ale nie tylko. W niektórych sytuacjach, wskazane jest również przyjmowanie odżywek białkowych. Zatem kiedy spożywać białko w tej formie? Otóż niewątpliwie, rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku osób aktywnych fizycznie, którym zależy na zbudowaniu upragnionej masy mięśniowej.

Jaką formę białka wybrać?

Wiedząc już, kiedy pić białko, warto omówić, która z dostępnych na rynku form tego suplementu, będzie najlepsza. Odżywki białkowe są dostępne w postaci proszku, stanowiącego skoncentrowane źródło łatwo przyswajalnego białka. Najpopularniejsze są odżywki, powstające na bazie białka serwatkowego, które ma bardzo wysoką wartość odżywczą i jest dobrze przyswajane przez organizm. Odżywki serwatkowe, można dostać w różnych formach. Mowa tu m.in. o koncentracie białka serwatkowego (WPC), izolacie (WPI) oraz hydroizolacie (WPH).

WPC w swoim składzie posiada około 80% białek, a decydując się na jego stosowanie, warto wybrać najwyższej jakości produkt, jakim jest 100% Whey Platinum Protein 2 kg. Jeżeli mowa o WPI, to zawiera ono w swoim składzie 90% białka. Najdroższą, a zarazem najlepszej jakości odżywką, jest hydroizolat.
Wartym podkreślenia jest fakt, że WPI oraz WPH można przyjmować jednocześnie, wybierając produkt taki jak: 100% Platinum Isolate 2 kg (izolat + hydroizolat).

Odżywka białkowa przed czy po treningu?

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z odżywkami białkowymi, zadaje sobie pytania – kiedy stosować białko i ile razy dziennie pić białko? Otóż, jeżeli chodzi o porę jego zażywania, to najczęściej spożywa się je w postaci szejka, po wysiłku fizycznym. Jest ono bowiem lekkostrawne, szybko dostarcza aminokwasy do mięśni oraz wysokiej jakości proteiny do organizmu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po odżywkę również przed treningiem. Należy pamiętać o tym, że musi ono zostać strawione, dlatego godzina przed wysiłkiem fizycznym, to odpowiednia pora, kiedy najlepiej pić białko. Ponadto, trzeba również dobrze rozplanować spożycie białka w ciągu dnia. Najlepiej jeść regularnie co 3-4 godziny i dbać o to, aby zażywać w tym czasie około 25g odżywki białkowej, z jednoczesnym przestrzeganiem zaleceń, iż wskazanym jest dostarczanie 2g białka dziennie, na każdy 1 kg masy ciała. 

Kiedy brać białko na redukcji?

Zarówno podczas budowania masy mięśniowej, jak i w trakcie utraty zbędnych kilogramów, dobrym rozwiązaniem będzie odżywka białkowa. Jak stosować ją zatem na redukcji? Otóż ze względu na fakt, iż podczas stosowania diety odchudzającej, zasoby glikogenu mięśniowego i wątrobowego, stanowiące najlepsze źródło energii dla mięśni, są zazwyczaj mocno uszczuplone, organizm chętnie pobiera aminokwasy m.in. z tkanki mięśniowej, aby wykorzystać je w celach energetycznych. Aby ograniczyć taką sytuację, należy zadbać o wysoką zawartość aminokwasów w krwiobiegu. Dlatego też okres redukcji, jest najlepszym czasem na to, by pić białko. 

Kiedy najlepiej pić białko?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, białko można pić zarówno przed, jak i po treningu, dbając o to, aby zażywane było o odpowiednich porach. A jak pić białko? Najlepiej w postaci szejków, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać odżywki jako np. składnik deserów.

 

Źródła:

  1. https://journals.lww.com/acsm-csmr/Abstract/2002/08000/Protein_and_Amino_Acid_Supplementation_in_Athletes.10.aspx
  2. https://www.drmax.pl/blog-porady/kiedy-brac-bialko-tego-o-odzywkach-bialkowych-nie-wiedziales
  3. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/bialko-w-diecie-sportowca/https://sklep.sfd.pl/blog-1/Odzywka_bialkowa_przed_czy_po_treningu_Kiedy_brac_bialko-blog456.html
  4. https://potreningu.pl/artykuly/odchudzanie/czy-warto-stosowac-odzywke-bialkowa-podczas-redukcji-5788