Co to jest i co daje białko serwatkowe?

Białko serwatkowe to popularny wśród sportowców, naturalny suplement diety, który m.in. pomaga budować masę mięśniową. Poza tym, ma on znacznie szersze zastosowanie i nierzadko sięgają po niego osoby, pozostające na diecie redukcyjnej. W tym artykule, przyjrzymy się nieco bliżej temu produktowi. Omówimy jego właściwości, podpowiemy jak stosować białko serwatkowe. Co daje tego typu suplement diety? Tego również dowiecie się z niniejszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Białko serwatkowe – co to jest?

Zanim omówimy właściwości, wyjaśnimy, czym w ogóle jest białko serwatkowe. Co to takiego? Otóż jest to naturalny aminokwas, który bierze aktywny udział w budowaniu tkanek, w ludzkim organizmie. Bez białka, zarówno regeneracja, jak i naprawa uszkodzonych tkanek, a także ich wzrost, nie byłyby po prostu możliwe. W przeważającej części, białko dostarczane jest do organizmu wraz ze spożywanymi pokarmami. Część jednak organizm jest w stanie produkować samodzielnie.

Białko serwatkowe, o którym wspomnieliśmy, zaliczane jest do wyselekcjonowanego białka, niezwykle przydatnego sportowcom, jako uzupełnienie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety. W związku z tym, preparaty z białkiem serwatkowym, stanowią jedne z najpopularniejszych suplementów wśród osób aktywnych fizycznie. Białko serwatkowe występuje w mleku, a niektóre jego składniki, wpływają na liczne procesy zachodzące w ludzkim organizmie. 

Białko serwatkowe – właściwości

Ze względu na dużą zawartość aminokwasów siarkowych, lizyny i tryptofanu, białko serwatkowe zyskało olbrzymią popularność jako składnik odżywczy. Dlatego też stosowanie odżywek zawierających je w swoim składzie, wykazuje pozytywny wpływ na ludzki organizm. Co daje białko serwatkowe? Jego właściwości są szerokie i omawiamy jej poniżej:

 • warunkuje prawidłową odpowiedź immunologiczną organizmu,
 • wykazuje aktywność bakteriobójczą w kierunku bakterii Gram- dodatnich i Gram- ujemnych,
 • ma właściwości hipocholesterolemiczne, obniża ciśnienie krwi, wspomaga pracę układu nerwowego, działa antyoksydacyjnie,
 • dobrze rozpuszcza się w wodzie, ma zdolność do wiązania wody i emulgowania tłuszczu, wykazuje dużą lepkość i odznacza się dobrymi właściwościami pianotwórczymi i żelującymi (znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym jako składnik strukturotwórczy),
 • ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe (laktorefyna). 

Co daje białko serwatkowe?

Jak wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, białko serwatkowe szczególnie cenione jest przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Z czego wynika jego popularność wśród tej grupy? Mianowicie z tego, iż intensywny trening sprawia, że zapotrzebowanie organizmu na aminokwasy wzrasta, a dzieje się tak na skutek większego zużycia białka. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że wysiłek fizyczny, wykazuje destrukcyjne działanie na mięśnie. Powodem, jest wytwarzający się podczas treningu kwas mlekowy. Żeby móc je zregenerować i odbudować, konieczne jest dostarczenie zwiększonej ilości białka.

Doskonale w tym celu sprawdza się mleko serwatkowe, stanowiące składnik preparatów dla sportowców. Tego typu suplementy są bezpieczne dla zdrowia, stąd też nie należy obawiać się ich zażywania. Należycie stosowane białko serwatkowe, podnosi odporność sportowca. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie nadużywać tego składnika, gdyż przyjmowany w zbyt dużych ilościach, może okazać się szkodliwy. 

Jak stosować białko serwatkowe?

Wiemy już czym jest i jakie właściwości ma białko serwatkowe. Jak stosować zatem suplement zawierający je w swoim składzie? Otóż produkty na bazie białka serwatkowego, przede wszystkim przyjmowane są przez sportowców, a zwłaszcza kulturystów. Zażywają oni odżywki o różnych porach dnia. Czasami na czczo o poranku, a czasami wieczorem (z wykluczeniem hydroizolatów, których nie zaleca się przyjmować na noc). Najczęściej jednak rekomenduje się ich spożywanie przed treningiem oraz koniecznie bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Dlaczego to takie ważne? Mianowicie dlatego, że zapewniają należytą regenerację mięśni, a także odpowiedni przyrost masy mięśniowej. Żeby uzyskać pożądane efekty, trzeba również wiedzieć, jak dawkować białko serwatkowe. Otóż porcje ustala się indywidualnie i są one zależne m.in. od uzyskiwanych przez sportowca efektów. Najlepiej w tym celu posiłkować się zaleceniami producenta, umieszczonymi na opakowaniu danego suplementu lub skorzystać z porad trenera. Odnieśmy się jednak do konkretnych liczb, które jasno określają, w jakiej gramaturze spożywać białko serwatkowe. Ile dziennie przyjmować tego typu odżywek? Szacuje się, że dawki te powinny oscylować w granicach 1,4g – 2.0g białka serwatkowego na każdy kilogram masy ciała, na dobę

Białko serwatkowe a odchudzanie

Produkty z białkiem serwatkowym, doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które w wyniku urazów mięśni, pozostają w trakcie rekonwalescencji. Warto podawać je również osobom niedożywionym, a także tym, które po prostu dbają o zdrowe odżywianie. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że białko serwatkowe zwiększa uczucie sytości. Tym samym, pełnią także funkcję preparatów na odchudzanie. 

Jaka jest jeszcze zależność, jeśli chodzi o białko serwatkowe a odchudzanie? Otóż odżywki na bazie białka serwatkowego, stanowią doskonały dodatek do diety osób pozostających na redukcji, które jednocześnie próbują nabrać masy mięśniowej i zwiększyć siłę. Warto podkreślić, że białko skutecznie hamuje apetyt. Do tego jego spożywanie sprawia, że organizm traci więcej kalorii na pozyskanie z niego energii. Inaczej niż w przypadku węglowodanów, które są prostym źródłem energii, białko musi być przetworzone przez organizm, by ten mógł je odpowiednio wykorzystać. Ponadto zwiększając masę mięśniową, co uzyskamy dzięki spożywaniu białka, spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie stanie się efektywniejsze.

Gdzie kupić białko serwatkowe?

Jak widać, suplementowanie białka serwatkowego, niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla kondycji organizmu, przyrostu masy mięśniowej, utraty zalegającej tkanki tłuszczowej, jak i poprawy zdrowia. To doskonały sposób na to, aby wzbogacić codzienną dietę o naturalny aminokwas, w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Tak wiele zalet sprawia, że poszukując idealnego suplementu diety, warto postawić właśnie na białko serwatkowe. Gdzie kupić wysokiej jakości produkty, które zawierają je w swoim składzie? Idealnym miejscem, oferującym tego typu odżywki, jest e-sklep mlonutrition.pl. Wszystkie, dostępne tam produkty, są certyfikowane przez GMP i HACCP, co niewątpliwie dowodzi ich najwyższej jakości i bezpieczeństwu stosowania. Przeglądając ofertę sklepu, napotkać można wiele odżywek, zawierających białko serwatkowe. Jakie wybrać spośród tak wielu opcji? Wszystko zależy bowiem od potrzeb i preferencji danej osoby. Wśród wielu propozycji, jakie przygotował MLO Nutrition dla swoich klientów, znajdują się m.in. takie produkty, jak:

 • 100% Premium Whey Protein Matrix 2,27 kg. To białko klasy premium, skomponowane z najwyższej jakości i czystości składników. Stanowi jeden z najdoskonalszych, tego typu produktów na rynku, będących mixem białkowym (WPI+ WPH + WPC). Whey Protein Matrix został wzbogacony mieszanką probiotyczną 3 miliardów CFU, która wyklucza problemy trawienne. Produkt ten szczególnie polecany jest w okresach pracy nad rozbudową masy mięśniowej, zwiększenie wagi ciała, a także w okresie redukcyjnym.
 • 100% Platinum Isolate 2 kg (izolat + hydroizolat). Produkt ten stanowi połączenie dwóch, najlepszych form białka – izolatu i hydroizolatu białka serwatkowego, przez co stanowi gwarancję najwyższej jakości, najlepszej przyswajalności i czystości produktu. Platinum Isolate wzbogacono o mieszankę probiotyczną 3 miliardy CFU, dzięki czemu jego przyjmowanie nie powoduje problemów trawiennych. Idealny dla osób, które dążą do rozbudowania masy ciała, zwiększenia wagi lub redukcji tkanki tłuszczowej. Izolat białkowy 100% ISO ma pełen aminogram. Ponadto, doskonale się rozpuszcza, świetnie smakuje i pięknie pachnie, co stanowi kolejny powód do tego, aby włączyć go do swojej codziennej diety.

Źródła:

 1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0939475322003970#preview-section-abstract
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29462923/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29565716/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28855697/
 5. https://www.medonet.pl/zdrowie,bialko-serwatkowe—odchudzanie–suplementy–dzialanie-i-bezpieczenstwo,artykul,1731221.html#jak-dziala-bialko-serwatkowe
 6. https://www.doz.pl/czytelnia/a16035-Bialko_serwatkowe__czym_jest_i_jakie_ma_wlasciwosci_Koncentrat_izolat_czy_hydrolizat
 7. https://jms.ump.edu.pl/uploads/2011/3/199_3_80_2011.pdf
 8. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0939475322003970
 9. https://potreningu.pl/artykuly/odchudzanie/czy-warto-stosowac-odzywke-bialkowa-podczas-redukcji-5788