Cytrulina czy przedtreningówka

Stosowanie suplementów diety to coraz bardziej popularna praktyka. Po tego typu specyfiki sięgają nie tylko profesjonalni sportowcy, ale również amatorzy, którym zależy na zwiększeniu możliwości swojego organizmu i poprawie sylwetki. Zainteresowanie wzbudzają głównie produkty, przyczyniające się do zwiększenia możliwości siłowych i wytrzymałościowych, co przekłada się na przyspieszenie uzyskiwanych efektów. Jednymi z popularniejszych rozwiązań są cytrulina i przedtreningówka. Który z wyżej wymienionych preparatów okazuje się być lepszy? Odpowiedź na to pytanie uzyskasz po zapoznaniu się z treścią naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czym jest cytrulina i na czym polega mechanizm jej działania?

Cytrulina zaliczana jest do niebiałkowych aminokwasów, których oddziaływanie na organizm niesie ze sobą wiele korzyści. Substancja ta znajduje swoje zastosowanie nie tylko w branży sportowej, ale również w medycynie. Jest organicznym związkiem chemicznym, o dużym wpływie na organizm:

 • Zwiększa produkcję tlenku azotu w organizmie. Po spożyciu cytruliny jej część przekształcana jest w argininę, będącą aminokwasem, przyczyniającym się do powstawania tlenku azotu. Ten ostatni wpływa natomiast na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzieje się tak na skutek rozluźnienia zwężających je komórek mięśni gładkich. 
 • Poprawia syntezę niektórych białek i pomimo tego, że sama nie uczestniczy w budowaniu masy mięśniowej, może pozytywnie wpłynąć na jej zwiększenie. 
 • Ogranicza rozpad tkanki mięśniowej, który nasila się po treningu. 
 • Hamuje rozpad aminokwasów. Takie działanie może dodatkowo przyczyniać się do utrzymania lub/i zwiększania masy mięśniowej.
 • Działa wzmacniająco na skurcz włókien mięśniowych. 

Warto podkreślić, że zażywanie cytruliny może bardziej przyczynić się do wzrostu poziomu argininy w organizmie, niż spożywanie samej argininy. To z kolei odgrywa główną rolę w napędzaniu produkcji tlenku azotu. 

Wyżej opisane efekty działania cytruliny, w tym przede wszystkim zwiększenie produkcji tlenku azotu, a także wzmocnienie przepływu krwi, mogą poprawić efektywność ćwiczeń. Zadając sobie jednak pytanie co będzie bardziej odpowiednie – cytrulina czy przedtreningówka w pierwszej kolejności warto bliżej przyjrzeć się suplementom do stosowania przed treningiem, aby móc rzetelnie na nie odpowiedzieć. Dlatego też zachęcamy do kontynuowania lektury.

Co to jest przedtreningówka i na czym polega mechanizm jej działania?

Przedtreningówka to rodzaj suplementu diety, którą stosuje się przed treningiem. Jest preparatem wieloskładnikowym, zawierającym rozmaite substancje, których rolą jest wspieranie organizmu zarówno w trakcie, jak i po aktywności fizycznej. Do podstawowych składników, znajdujących się w recepturach tego typu suplementów diety, można zaliczyć m.in.:

 • Kofeinę,
 • Kreatynę,
 • Beta- alaninę,
 • Azotany.

Co ciekawe, w większości suplementów przeznaczonych do zażywania przed wysiłkiem fizycznym, znajduje się również cytrulina. Przedtreningówka, która ją zawiera, to np. Strong 10. Nie brakuje w nich także wspominanej wcześniej argininy.

Wybrane preparaty, poza wyżej wymienionymi związkami, w swoim składzie posiadają również betainę, tyrozynę, cholinę, karnitynę, a także BCAA czyli aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. Warto podkreślić, że kompozycje poszczególnych suplementów przedtreningowych, z reguły są ustalane pod rodzaj planowanego wysiłku. Na przykład cytrulina z argininą, a także azotanami, znajdują swoje zastosowanie głównie w sportach siłowych i mieszanych. Jeżeli jednak mowa o treningach wytrzymałościowych, to w tym wypadku najlepsze okażą się produkty z dodatkiem BCAA, betainy oraz karnityny.

Cytrulina czy przedtreningówka – co wybrać?

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, cytrulina i przedtreningówka są z reguły sprzedawane w postaci jednego produktu, a cytrulina stanowi jeden ze składników receptury danego suplementu przedtreningowego. Ze względu na to, jak duży wpływ wywiera na organizm, warto wybierać specyfiki zawierające ją w swoim składzie. Uzupełniając swoją codzienną dietę w przedtreningówkę z cytruliną, można szybciej osiągnąć cele treningowe.

Cytrulina i przedtreningówka – zalety suplementowania

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, stosowanie przedtreningówki wzbogaconej o cytrulinę niesie ze sobą wiele korzyści, które można podzielić na dwie grupy:

 • Sportowe,
 • Medyczne.

W przypadku korzyści sportowych, warto wymienić tutaj m.in.:

 • Lepsze dotlenienie mięśni, a także dostarczenie do nich substancji odpowiedzialnych za rozwój masy mięśniowej,
 • Wzrost siły i wytrzymałości,
 • Krótszy czas potrzebny do osiągnięcia zamierzonych efektów,
 • Zredukowanie uczucia zmęczenia podczas wysiłku fizycznego,
 • Lepsza regeneracja organizmu,
 • Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakwasów.

Jeżeli mowa natomiast o korzyściach medycznych, wynikających ze stosowania przedtreningowej odżywki z cytruliną, to tutaj trzeba wskazać:

 • Wspomaganie krążenia, pomoc w walce z chorobami niedokrwiennymi oraz zaburzeniami erekcji,
 • Oczyszczanie organizmu z amoniaku,
 • Zapewnienie odpowiedniej równowagi kwasowo- zasadowej,
 • Utrzymanie należytego poziomu niektórych minerałów.

Przedtreningówka z cytruliną  – czy trzeba ją stosować, aby osiągnąć cele treningowe?

Warto wiedzieć o tym, że przedtreningówka z cytruliną to suplement, który stanowi uzupełnienie diety oraz ćwiczeń w dodatkowe składniki, mające wykazywać pozytywny wpływ na organizm.. Żeby osiągnąć cele treningowe i zbudować upragnioną sylwetkę, konieczne jest regularne uprawianie sportu, stosowanie odpowiedniej diety, a także dbanie o stan swojego organizmu. W tym miejscu warto podkreślić, że połączenie zdrowego trybu życia z suplementami z cytruliną, znacznie szybciej przyniesie oczekiwane efekty. 

Czy cytrulina i przedtreningówka są bezpieczne dla zdrowia?

Suplementy diety w postaci przedtreningówek wzbogaconych o cytrulinę to bezpieczne preparaty, które powinny pozytywnie wpływać na organizm. Warto jednak pamiętać o tym, aby przestrzegać zaleceń producenta co do ich zażywania. Przyjmowanie większych dawek przedtreningówek, niż jest to wskazane w ulotce danego specyfiku, może bowiem powodować skutki uboczne. Należy mieć na uwadze również to, że osoby uczulone na którykolwiek ze składników znajdujących się w składzie danego preparatu, powinny unikać jego stosowania. To, o czym jeszcze trzeba pamiętać, to fakt, że przedtreningówki powinny być stosowane wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Najlepiej sięgać po nie dopiero po kilku miesiącach regularnych treningów, nie zaś od samego początku swojej przygody z aktywnością fizyczną. Chęć rozpoczęcia suplementacji warto skonsultować ze swoim trenerem lub profesjonalnym dietetykiem. To niewątpliwie pozwoli na dobór odpowiedniego preparatu.

 

Źródła:

 1. https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:UbqEK7XbbvgJ:https://journals.viamedica.pl/cardiology_journal/article/viewFile/22470/17958&cd=12&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d
 2. https://dietetycy.org.pl/cytrulina/
 3. https://www.doz.pl/czytelnia/a15622-Cytrulina_-_wlasciwosci_i_dawkowanie._Jak_dziala_jablczan_cytruliny
 4. https://dietetycy.org.pl/cytrulina/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8398474/