Wiele osób marzy o zadbanej i zdrowej sylwetce, jednak tylko niewielka część z nich, postanawia podjąć zdecydowane kroki, w kierunku jej uzyskania. Istotna jest regularna aktywność fizyczna, ale również zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. W wielu przypadkach niezbędna okaże się także odpowiednia suplementacja. Godnymi uwagi są aminokwasy, które odgrywają niezwykle istotną rolę w naszym organizmie. W tym artykule podpowiemy, które z nich okażą się lepsze – EAA czy BCAA. Zachęcamy do lektury.
Co to jest BCAA i jak działa?
BCAA to aminokwasy rozgałęzione, zaliczane do egzogennych, czyli takich, których organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować. Wobec tego, muszą być mu one dostarczane z zewnątrz, wraz ze spożywanymi pokarmami, a także stosowanymi suplementami diety, takimi jak np. Amino 2121. Warto wiedzieć, że BCAA to akronim, który określa grupę trzech niezbędnych aminokwasów. W jej skład wchodzą: leucyna, izoleucyna i walina. Zażywanie tego typu specyfików szczególnie polecane jest osobom, które regularnie trenują i ciężko pracują nad swoją sylwetką. BCAA stanowi bowiem doskonałe źródło pełnowartościowego białka. Jego stosowanie zalecane jest, w celu zabezpieczenia mięśni przed katabolizmem. Dzieje się tak dlatego, że zwiększają one możliwości związane z czerpaniem energii z komórek tłuszczowych. Ponadto, dbając o odpowiednią podaż BCAA w organizmie, proces regeneracji po intensywnym treningu ulega skróceniu, a uczucie zmęczenia trwa zdecydowanie krócej. Jakie jeszcze właściwości można przypisać BCAA? Oto one:
- wzrost wytrzymałości mięśni
- Wspomagają odbudowę glikogenu mięśniowego
- Usprawniają proces budowania masy mięśniowej
- Zwiększają wytrzymałość mięśni
- Chronią białka mięśniowe przed katabolizmem
- Stymulują syntezę białek
- Zwiększają utratę tkanki tłuszczowej w trakcie przebywania na diecie redukcyjnej
- Wpływają na koncentrację i czujność umysłu
- Skracają czas trwania opóźnionej bolesności mięśni czyli tzw.”zakwasów”, a także zmniejszają intensywność jej odczuwania
- Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego
- Regulują pracę jelit
Jak widać aminokwasy BCAA, wykazują zbawienny wręcz wpływ na organizm. W związku z tym, należy pilnować, aby na bieżąco mu ich dostarczać czy to w postaci produktów spożywczych, czy dodatków takich jak suplementy diety. Jeżeli sama dieta nie jest wystarczająca, aby utrzymać właściwy poziom BCAA, warto skorzystać z rozwiązania jakim jest BCAA Pro. Dzięki niemu możliwe będzie uzupełnienie ewentualnych niedoborów aminokwasów rozgałęzionych.
Co to jest EAA i w jaki sposób działa?
Definiując aminokwasy EAA warto podkreślić, że są to suplementy szczególnie polecane osobom aktywnym fizycznie, a także zawodowym sportowcom. EAA to akronim określający grupę aminokwasów, do których zaliczamy: walinę, lizynę, leucynę, fenyloalaninę, izoleucynę, metioninę, treoninę oraz tryptofan. W związku z tym, że szybki metabolizm przyczynia się do zużywania dużej ilości aminokwasów, sięgnięcie po suplementy diety z całą pewnością okaże się trafionym rozwiązaniem. Aminokwasy EAA, dokładnie tak samo jak BCAA, zaliczane są do tzw. egzogennych. W związku z tym, jak wspominaliśmy już wcześniej, organizm nie jest w stanie samodzielnie ich syntetyzować, więc trzeba mu je dostarczać wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów diety.
Aminokwasy EAA spełniają kilka istotnych funkcji w naszych organizmie:
- Wpływają na syntezę białek mięśniowych, a także na proces anabolizmu
- Pełnią funkcję antykataboliczną
- Dostarczają energii
- Wspomagają rozbudowę masy mięśniowej
Ze względu na fakt, jak cenne są aminokwasy EAA dla ludzkiego organizmu, profesjonalni sportowcy dbają o ich odpowiednią podaż i uwzględniają w swojej codziennej diecie. Szybko przedostają się do krwioobiegu i nie posiadają kalorii, toteż nie zaburzają ich dziennego spożycia. Nie wymagają trawienia, więc nie przyczyniają się do powstawania azotowych atomów. Ponadto, bez żadnych kosztów metabolicznych maksymalizują stymulację mięśni. Ze względu na tak liczne właściwości tego typu specyfików nasuwa się pytanie – BCAA czy EAA, co lepsze? Odpowiadamy na nie w dalszej części tekstu.
Aminokwasy EAA czy BCAA – co wybrać?
Zapoznając się z omawianymi powyżej właściwościami aminokwasów, wiele osób zachodzić będzie niewątpliwie w głowę i zadawać sobie pytanie – BCAA czy EAA co lepsze? Otóż tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Dlaczego? Mianowicie dlatego, że w każdym przypadku jest to kwestia indywidualna, a suplementy powinny być dopasowane do potrzeb danego organizmu. Na przykład BCAA, które dostępne są tu: Aminokwasy BCAA, szczególnie zaleca się osobom regularnie uprawiającym sport. Ze względu na fakt, że ich organizm może być dosyć mocno obciążony, korzystanie z możliwości, jakie dają te aminokwasy sprawia, że mogą one w dużym stopniu przyczynić się do przyrostu masy mięśniowej.
Jeżeli mowa o EAA, to tutaj sprawy mają się nieco inaczej. Tego typu suplementy polecane są przede wszystkim osobom, które rygorystycznie przestrzegają wszelkich założeń dietetycznych. Duże korzyści ze stosowania EAA mogą również odczuć weganie oraz wegetarianie. Wynika to z faktu, że na co dzień bazują oni na białku pochodzenia roślinnego, które nie jest uważane za pełnowartościowe.
Dla jednego organizmu korzystniejszym rozwiązaniem będzie zażywanie rozgałęzionych aminokwasów BCAA, a dla drugiego właściwsze okaże się suplementowanie EAA. To, o czym należy jednak pamiętać, to fakt, że do prawidłowej regeneracji po treningu organizmowi potrzebne są wszystkie aminokwasy białkowe. Pominięcie któregokolwiek z nich może przyczynić się do zmniejszenia naszych osiągnięć na siłowni. Dlatego też zwróćmy szczególną uwagę na stosowaną przez nas na co dzień dietę. Powinna obfitować ona we wszelkie, niezbędne dla organizmu składniki odżywcze. Jeżeli z jakiegoś powodu spożywane przez nas posiłki nie będą wystarczające, wówczas warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.
Źródła:
- https://academic.oup.com/jn/article/134/6/1583S/4688850
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0899900700004342
-