Glutamina jest suplementem, który używany jest przez coraz większą grupę osób. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wykazuje ona szereg pozytywnych właściwości, usprawniających pracę całego organizmu. W związku z powyższym, sięgają po nią nie tylko sportowcy, ale również entuzjaści zdrowego stylu życia. Dbanie o utrzymywanie prawidłowego poziomu glutaminy w organizmie jest bardzo istotne, szczególnie że w określonych sytuacjach, wzrasta na nią zapotrzebowanie. Mowa tu m.in. o aktywności fizycznej, przeciążeniu organizmu, stresie. W takim wypadku, najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie stosowania suplementu, jakim jest glutamina. Co to takiego, jakie ma właściwości i jak działa glutamina? Jak stosować suplementy zawierające ją w swoim składzie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.
Co to jest glutamina?
Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, glutamina cieszy się sporą popularnością wśród sportowców, zarówno zawodowych, jak i amatorów. Na stosowanie jej nierzadko decydują się również osoby, szczególnie dbające o swoje zdrowie. Jest to jak najbardziej uzasadnione, gdyż suplementy zawierające ją w swoim składzie, wykazują pozytywny wpływ na organizm. Zanim jednak szczegółowo omówimy ich działanie, odpowiemy na pytanie – co to jest glutamina?
Glutamina to aminokwas, który występuje w organizmie w największej ilości. Jest związkiem endogennym, to oznacza, że ciało potrafi samo je syntetyzować. Pełni ona wiele istotnych funkcji, stąd też tak ważnym jest, aby utrzymywać jej stężenie na odpowiednim poziomie. Pomimo, że organizm samodzielnie ją wytwarza, istnieją sytuacje, które upośledzają tę zdolność i wówczas koniecznym jest przyjmowanie suplementów, w składzie których znajduje się glutamina. Kiedy brać tego typu suplement? W takich przypadkach, jak: urazy czy przebyte choroby, a także nadmierny stres oraz zwiększona aktywność fizyczna. W powyższych sytuacjach, konieczne jest dostarczanie organizmowi dodatkowych porcji glutaminy wraz z pożywieniem lub w postaci wspomnianych wcześniej suplementów diety.
L-glutamina właściwości lecznicze
Wiedząc już czym jest glutamina, warto przybliżyć jej funkcje i omówić, jakie role pełni w naszym organizmie. Poniżej przedstawiamy istotne informacje na ten temat.
L- glutamina właściwości:
- · Sprzyja transportowi azotu, zapobiegając jego gromadzeniu się w mięśniach,
- · Uczestniczy w utrzymaniu równowagi kwasowo- zasadowej,
- · Dystrybuuje grupy aminowe do transaminacji i ostatecznej syntezy białek mięśniowych,
- · Współtworzy glutanion – silny utleniacz, doskonale zwalczający wolne rodniki tlenowe,
- · Wyraźnie oddziałuje na układ odpornościowy,
- · Poprawia czynności układu pokarmowego,
- · Wpływa na tkankę mózgową,
- · Bierze udział w transporcie wody,
- · Reguluje reakcję na stres,
- · Wspiera pracę nad umięśnioną, sportową sylwetką, poprzez działanie przeciwzmęczeniowe,
- · Wspomaga ochronę komórek tkanki mięśniowej.
Jak widać l-glutamina spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie. Dlatego też tak ważnym jest, aby dbać o jej właściwą podaż, a w razie konieczności, stosować suplementację tego aminokwasu.
Glutamina – działanie
Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, glutamina wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Jest ona niezwykle cenionym aminokwasem wśród sportowców, gdyż sprzyja tworzeniu włókien mięśniowych, ale nie tylko. Stosowanie suplementów, w składzie których znajduje się glutamina, przyspiesza regenerację po treningu, a tym samym prowadzi w sposób pośredni do poprawy sportowej formy. Co niezwykle istotne, glutamina bierze czynny udział w usuwaniu amoniaku, który jest wytwarzany przez mięśnie w trakcie wzmożonego wysiłku. Suplementowanie glutaminy pomaga sportowcom w zwiększeniu puli glikogenu w mięśniach i w wątrobie, co pozwala im na korzystanie z większego zasobu energii podczas aktywności fizycznej.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż glutamina chroni mięśnie przed katabolizmem i uwalnianiem z nich glutaminy, a co za tym idzie – odżywia limfocyty i fibroblasty.
Glutamina – dawkowanie
Glutamina jest aminokwasem naturalnie wytwarzanym w organizmie i występującym w wielu produktach spożywczych. Szacuje się, że typowa dieta, może zawierać od 3 do 6 g tego aminokwasu, jednak wartości te mogą różnić się w zależności od rodzaju i ilości spożywanych pokarmów. W niektórych sytuacjach, konieczne jest stosowanie suplementów, w składzie których znajduje się glutamina. Dawkowanie uzależnione jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od prowadzonego trybu życia, chorób, urazów oraz doświadczania stresowych sytuacji. Osoby, decydujące się na suplementowanie glutaminy, powinny rozpocząć od dawki, która nie będzie przekraczała 5 gramów dziennie.
Źródła:
- https://link.springer.com/article/10.1007/s002680010269
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30999561/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7193134/
- https://link.springer.com/article/10.1186/s41110-018-0087-9
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10356308/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12696982/
- https://dietetycy.org.pl/%ef%bb%bfl-glutamina-suplement-tylko-dla-sportowcow/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11533298/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10582122/
- https://www.healthline.com/nutrition/glutamine#TOC_TITLE_HDR_7