Moje konto

Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Skąd pochodzi monohydrat kreatyny w suplementach MLO?

Połączenie słów kreatyna i czystość określają najbardziej znaną markę Creapure®. Niemiecki producent Alzchem Trostberg GmbH jest niedoścignionym liderem, który posiada certyfikat Creapure® Inside i IFS FOOD. Znajduje się na liście Cologne List, co świadczy o regularnym testowaniu na obecność substancji zakazanych, co eliminuje ryzyko nieumyślnego zastosowania dopingu przez sportowca.

Firma dystrybuuje monohydrat kreatyny (a także inne produkty z laboratorium AlzChem) swoim partnerom, by komponowali własne suplementy. Użycie logo Creapure®  na suplementach jest potwierdzeniem używania produktu nr 1 a tym samym bezpieczeństwa. Kreatyna tej marki jest najlepiej przebadana. Co więcej, monohydrat jest w 100% wytwarzany na drodze syntezy chemicznej, co oznacza, że nie są wykorzystywane surowce pochodzenia zwierzęcego ani ziołowego.

Jak produkowany jest monohydrat kreatyny Creapure®?

Creapure® powstaje na całkowicie zamkniętej linii produkcyjnej, od dostarczenia surowca, aż po zapakowanie końcowego produktu. Każda partia jest testowana m.in. za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC).
Spośród kilku sposobów wytwarzania kreatyny, Alzchem rozpoczyna proces od sarkozyny i cyjanamidu. Ta metoda uważana jest za najbardziej bezpieczną, co minimalizuje ryzyko pojawienia się substacji ubocznych: DCD i DHT. Najwyższej jakości produkt może zawierać maksymalnie kilkadziesiąt cząstek dicyjanodiamidu na 1 milion, natomiast DHT musi być całkowicie niewykrywalne.

Poniższy wykres porównuje średnie wyniki 9 monohydratów kreatyny Creapure oraz 20 innych marek, pod kątem występowania kreatyniny, DHT oraz DCD.

W przypadku kreatyniny, występowanie na poziomie wyższym niż 1% świadczy o słabej jakości procesie produkcyjnym.

monohydrat kreatyny creapure

Skąd pochodzi L-glutamina w odżywkach MLO Nutrition?

W naszych suplementach znajdziesz L-Glutaminę dostarczaną przez Kyowa Hakko. Opakowania suplementów MLO Nutrition zawierają logo Kyowa Quality.

Kyowa Quality określa najwyższe standardy i zaangażowanie w jakość, które są rygorystycznie przestrzegane przez firmę Kyowa Hakko Bio Co., Ltd. Jest to japońskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w badaniach, rozwoju i produkcji wysokiej jakości składników dla branży farmaceutycznej i spożywczej.

Firma kładzie duży nacisk na kontrolę i zapewnianie jakości we wszystkich swoich działaniach. Kyowa Quality obejmuje zaangażowanie w produkcję bezpiecznych, skutecznych i niezawodnych produktów, które spełniają a nawet przekraczają standardy branżowe. Kyowa wprowadziło rygorystyczne systemy zarządzania jakością i przestrzega wielu regulacji w celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa swoich produktów.

Procesy kontroli jakości w Kyowa Hakko Bio obejmują kompleksowe testowanie i analizę na różnych etapach produkcji. Priorytetem jest wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii i wiedzy naukowej w celu utrzymania spójności i monitorowania swoich produktów. Dodatkowo, firma prowadzi rozległe badania i rozwój, aby ciągle doskonalić swoje procesy produkcyjne i opracowywać innowacyjne rozwiązania.

Producentem białka premium jest:

Białka: 
DMV Nutri WheyTM 800I 
DMV Nutri Whey™ Isolate I,
jakich używamy w naszych suplementach, produkowane są przez holenderskiego lidera branży, Friesland Campina. Jest to największa na świecie spółdzielnia mleczarska, z siedzibą w Amersfoort oraz jedna z 5 największych firm mleczarskich na świece. Jej początki sięgają 1871 roku. Posiada oddziały 33 krajach i zatrudnia ponad 20000 osób. Produkty FC są dostępne w ponad 100 krajach. 

Nutri WheyTM 800I to produkt zawierający czyste białko serwatkowe, którego 80% pochodzi bezpośrednio z mleka. Ma neutralny smak i aromat, który łatwo można wykorzystać suplementach i odżywkach dla sportowców. Jest to kompletne źródło białka serwatkowego i BCAA. Białko to zawiera 14% więcej leucyny w porównaniu do białek serwatkowych pochodzących z serwatki serowej.

Nutri Whey™ Isolate I to prodkt z białka serwatkowego. Serwatka zagęszczana jest za pomocą mikro i ultrafiltracji, aż osiągnie zawartość białka na poziomie 90%.
Oba produkty cechują się najwyższą jakością i czystością, za którymi stoi wieloletnie doświadczenie firmy, najnowsze technologie i spełnianie wysokich norm.

Nutri WheyTM 800I oraz Nutri Whey™ Isolate I znajdziesz we wszystkich odzywkach białkowych oraz gainerach.

Jak brać kreatynę, by nie zwiększyć masy ciała?

Kreatyna to jedna z substancji, które cieszą się olbrzymią popularnością wśród osób trenujących. Mimo dobroczynnego wpływu na organizm sportowców, wielu z nich nie decyduje się jednak na stosowanie suplementów diety, zawierających ją w swoim składzie. Powód jest konkretny – obawa o wzrost masy ciała, ze względu na większe gromadzenie się wody w organizmie. Czy jest to jednak słuszne? Czy kreatyna zatrzymuje wodę w ciele? Czy możliwe jest uniknięcie tego zjawiska przy jednoczesnym czerpaniu korzyści ze stosowania tego suplementu diety? Jaka zależność występuje na płaszczyźnie kreatyna a woda i jak przyjmować tą pierwszą, aby uniknąć retencji tej drugiej? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy.

Czy kreatyna zatrzymuje wodę w organizmie?

Kreatyna to organiczny związek chemiczny, który pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Występuje w postaci suplementów diety, po które chętnie sięgają osoby trenujące. Jej główną rolą jest uczestniczenie w procesach energetycznych, co pozwala na zwiększenie siły i wytrzymałości. Warto podkreślić również, że suplementowanie kreatyny wspomaga przyrost masy mięśniowej, co szczególnie doceniają osoby uprawiające sporty siłowe1.

Jak działa kreatyna?

W ludzkim ciele kreatyna występuje w dwóch postaciach: fosforylowanej i wolnej, przy czym aż 95% tego organicznego związku chemicznego magazynowane jest w mięśniach szkieletowych. Odgrywa ona niezwykle ważną funkcję w produkcji ATP, ale nie tylko2. Osoby aktywne fizycznie powinny sięgnąć po suplementy diety zawierające ją w swoim składzie, ponieważ:

  •         Pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu ATP,
  •         Wspomaga większe wydzielanie hormonu anabolicznego IGF-1, produkowanego przez wątrobę,
  •         Stymuluje syntezę protein w mięśniach,
  •         Wpływa na anabolizm mięśni i zapobiega ich katabolizmowi,
  •         Wspomaga rozpad węglowodanów w mięśniach,
  •         Redukuje zakwaszenie mięśni3.

Jakie są dostępne rodzaje kreatyny?

Producenci suplementów diety dla sportowców oferują szeroki wybór odżywek, zawierających w swoim składzie kreatynę. Do najbardziej popularnych specyfików należą jednak:

  •       Monohydrat kreatyny. To najczystsza postać kreatyny. Stanowi połączenie kreatyny w proszku z cząsteczkami wody. Jest to związek anaboliczny, który odpowiada za syntezę białek, wpływa na wzrost siły i wydajności. Dodatkowo zmniejsza kwasowość w mięśniach.
  •         Jabłczan kreatyny. To połączenie monohydratu kreatyny z kwasem jabłkowym. Pomaga w stymulacji insuliny, zwiększa zapasy fosfokreatyny w mięśniach, co pozwala na szybszą odbudowę ATP. Ponadto przyczynia się do zwiększenia zdolności magazynowania glikogenu przez mięśnie, uczestniczy w cyklu Krebsa i wspomaga organizm w wytwarzaniu energii.
  •         Cytrynian kreatyny. Stanowi połączenie jednej cząsteczki kreatyny i trzech cząsteczek kwasu cytrynowego w jedną molekułę. Pomaga w zwiększeniu zdolności wysiłkowych organizmu, wspiera przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej oraz usprawnia regenerację potreningową4.

Jak stosować kreatynę, aby nie zatrzymywała wody w organizmie?

Wiedząc już nieco na temat odżywek dla sportowców zawierających w swoim składzie kreatynę, przychodzi czas na wyjaśnienie, jaka jest zależność na płaszczyźnie kreatyna a woda. Otóż jak się okazuje, najpopularniejszy z suplementów diety, czyli monohydrat kreatyny wykazuje tendencję do retencji wody, czego efektem jest właśnie zatrzymana woda pod skórą. Żeby jednak uniknąć tego zjawiska, należy spożywać większe ilości płynów niż miało to miejsce przed wdrożeniem suplementacji5. Ponadto aby zminimalizować efekt wzrostu wagi na skutek retencji wody w organizmie, warto zdecydować się na przyjmowanie kreatyny w mniejszych dawkach6.

Zatrzymująca się woda w organizmie – powody

Zatrzymująca się woda pod skórą jest problemem, który może dotknąć każdego. Jej objawy są różne i z reguły wywołują spory dyskomfort. Warto wiedzieć, że paradoksalne retencja wody ma ścisły związek z niewystarczającym nawadnianiem organizmu w ciągu dnia. Organizm, który nie otrzymuje dostatecznej ilości napojów broni się przed odwodnieniem, co skutkuje kumulowaniem przez niego zapasów, efektem czego jest zatrzymująca się woda w organizmie.  Pozostałe przyczyny, które sprzyjają temu zjawisku, to:

  •         Nieprawidłowa dieta obfitująca w sól7,
  •         Niska aktywność fizyczna8,
  •         Choroby nerek9,
  •         Problemy z układem limfatycznym10,
  •         Niewydolność serca11,
  •         Upały12,
  •         Przemęczenie i stres13,
  •         Spożywanie alkoholu14.

Zatrzymanie wody w organizmie a odwodnienie

Odpowiednie nawadnianie organizmu to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Niedostateczna podaż wody może prowadzić do zachwiania równowagi wewnątrzustrojowej (homeostazy) i powodować wiele poważnych zaburzeń zdrowotnych. Ze względu na to, że organizm w procesach przemiany materii nie jest w stanie wytworzyć ilości wody, pokrywających jego dobowe zapotrzebowanie na płyny, konieczne jest regularne ich uzupełnianie. Należy pamiętać jednak o tym, że odwodnienie nie musi być spowodowane wyłącznie niedostatecznym nawadnianiem organizmu. Powodować je może również biegunka, ostra gorączka i wymioty. Najczęstszymi objawami odwodnienia są:

  •         Zaparcia,
  •         Osłabienie,
  •         Bóle i zawroty głowy,
  •         Ospałość,
  •         Wzmożone pragnienie,
  •         Tachykardia15.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Zatrzymująca się woda w organizmie nie jest sytuacją bez wyjścia. Istnieje bowiem kilka sposobów na to, aby skutecznie uporać się z tym problemem. Należą do nich:

  •         Odpowiednie nawadnianie. Regularne spożywanie napojów w odpowiednich ilościach to nie tylko sposób na zapobieganie odwodnieniu, ale również na zatrzymanie wody w organizmie.
  •         Prawidłowa dieta. Należy zadbać o to, aby w codziennej diecie nie zabrakło warzyw i owoców, obfitujących w wodę. Warto także kontrolować spożycie cukru, rafinowanych węglowodanów, soli oraz alkoholu.
  •         Aktywność fizyczna. Brak ruchu w ciągu dnia sprzyja powstawaniu obrzęków w nogach, dlatego warto zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.

Przestrzegając powyższych wytycznych, można zapobiec zatrzymywaniu się wody w organizmie. Jeżeli jednak pomimo zdrowych nawyków problem ten występuje – najlepiej skonsultować się w tej kwestii z lekarzem.

Źródła:

  1. https://www.webmd.com/men/creatine
  2. https://journals.lww.com/acsm-csmr/Fulltext/2021/07000/Creatine_Supplementation__An_Update.3.aspx
  3. https://www.medonet.pl/badania,kreatyna—wlasciwosci–rodzaje–dzialanie–dawkowanie–skutki-uboczne,artykul,1570193.html
  4. https://www.medonet.pl/badania,kreatyna—wlasciwosci–rodzaje–dzialanie–dawkowanie–skutki-uboczne,artykul,1570193.html
  5. https://www.medonet.pl/badania,kreatyna—wlasciwosci–rodzaje–dzialanie–dawkowanie–skutki-uboczne,artykul,1570193.html#kreatyna-a-odpowiednia-ilosc-wody
  6. https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Czy_kreatyna_zatrzymuje_wod%C4%99_Jak_bra%C4%87_kreatyn%C4%99%2C_by_nie_zwi%C4%99ksza%C4%87_wagi_-a5124.html
  7. https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/25949/20759
  8. https://europepmc.org/article/MED/17125033
  9. https://www.scientificamerican.com/article/experts-body-wieght-ambient-temperature/
  10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8266000/
  11. http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2014/hyg-2014-4-712.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *