Odwiedzając sklepy z odżywkami dla sportowców, nierzadko można natknąć się na produkty o nazwie gainer lub mass gainer. Co to takiego i co kryje się pod tymi tajemniczo brzmiącymi hasłami? Co to jest gainer i jak działa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Co to jest gainer i jak działa?

Widziałeś w sklepie z odżywkami produkt o nazwie gainer? Co to zatem takiego? Otóż tytułowe gainery, są to odżywki na masę. Występują w formie proszków o zróżnicowanych smakach i z powodzeniem, pod względem kaloryczności, mogą zastąpić posiłek. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób szczupłych tzw. ektomorfików, gdyż głównym efektem spożywania gainerów, jest zwiększenie masy ciała. Wartym podkreślenia jest fakt, iż ze względu na te właściwości, osoby, które nie planują zwiększania masy ciała, nie powinny sięgać po gainer.

Wiedząc już co to jest gainer, warto przyjrzeć się bliżej składowi tego produktu, w którym znajdują się zarówno węglowodany, jak i białka. Nie bez znaczenia są jednak ich proporcje. Przeciętny gainer składa się w głównej mierze z węglowodanów (65- 85%) i w mniejszym stopniu z białek (10- 30%) Mass Gainer MLO zawiera aż 30% białka. Tego typu odżywki, stosuje się w celu zwiększenia masy, a także przyspieszenia regeneracji po treningu. To, co nie powinno umknąć niczyjej uwadze, to również fakt, iż w gainerach znajdują się też inne składniki. Mowa tu między innymi o kreatynie, aminokwasach w postaci glutaminy oraz rozmaitych witaminach.

Ze względu na to, że gainery w przeważającej części składają się z węglowodanów, stanowią doskonałe źródło energii dla sportowca, jak i również powodują przyrost masy. Ponadto, w związku z obecnością w ich składzie białka, są szczególnie ważne przy regeneracji oraz budowie masy mięśniowej.

Gainer – dawkowanie

Uzyskując informacje na temat tego, co to jest gainer i co wchodzi w jego skład, a także jak działa tego typu odżywka, warto omówić sposób jego – suplementowania lub zażywania. Otóż w zależności od rodzaju stosowanego produktu, zalecenia producenta co do jego dawkowania, mogą się nieco różnić. Na przykład suplement taki jak Mass Gainer 1 kg z oferty MLO Nutrition, najlepiej przyjmować dwa razy dziennie w dni treningowe – jedną porcję jako dodatkowy posiłek, natomiast drugą, bezpośrednio po treningu. Jeżeli chodzi natomiast o dni wolne od treningu, to w tym czasie producent zaleca spożywanie jednej porcji dziennie, jako bonusowy posiłek.

Warto pamiętać jednak o tym, że dawkowanie gainerów powinno być przede wszystkim dostosowane do indywidualnych potrzeb ich użytkowników. Żeby móc przybrać na wadze, koniecznym jest spożywanie większej ilości kalorii, w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę wiek, płeć oraz podstawową przemianę materii danej osoby, a także tryb życia, jak prowadzi.

Jak stosować gainer?

Przed rozpoczęciem stosowania gainerów, warto dowiedzieć się nie tylko co to jest gainer, co wchodzi w jego skład i jak działa na organizm osób go stosujących. Bardzo ważny jest również sposób zażywania tego typu suplementów, ponieważ pozwala on na uzyskanie konkretnych efektów. W związku z tym, że są to odżywki węglowodanowe, warto zwrócić uwagę na pory ich przyjmowania. Wynika to z faktu, że węglowodany stanowią podstawowe źródło energii dla organizmu sportowca. Dlatego też spożywanie ich w trakcie treningu, pozwala na zmniejszenie zmęczenia obwodowego i centralnego, a także może poprawić zdolność organizmu do dalszego wysiłku. Stosowanie produktów bazujących na węglowodanach po zakończonym wysiłku fizycznym, pozwala na uzupełnienie wykorzystanych zapasów glikogenu, a także dostarczenie energii dla mózgu i serca.

W składzie gainerów znajduje się również białko, które stanowi podstawowy składnik budulcowy komórek organizmu człowieka. Wraz ze wzrostem intensywności treningu, zwiększeniu ulega zużycie białek ustrojowych, a także zapotrzebowanie organizmu na pełnowartościowe proteiny. Wartym podkreślenia jest również fakt, iż białka zapewniają prawidłowy przebieg procesów regeneracyjnych, a także przyspieszają budowę czystej masy mięśniowej. Stąd też spożywanie gainerów po wzmożonym wysiłku fizycznym, jest jednym z najlepszych rozwiązań, gdyż pozwala na przeciwdziałanie redukcji tkanki mięśniowej, a także ogranicza zmiany kataboliczne.

To, o czym trzeba jeszcze wiedzieć, to fakt, iż gainer może z powodzeniem zastąpić posiłek w trakcie dnia. Sprawdzi się również jako uzupełnienie codziennej diety w dodatkowe kalorie, których dana osoba, z różnych względów, nie jest w stanie dostarczać organizmowi wraz ze spożywanymi przez siebie posiłkami, a potrzebuje przyswajać więcej kalorii, niż spala.

Gainer – jak przyjmować?

Przyjmowanie gainerów zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym swojego organizmu jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych.

Oczywistym efektem, wynikającym z nadużywania gainerów, może być niekontrolowany przyrost wagi.

Trzeba pamiętać również o tym, że gainer nie może stanowić podstawy zbilansowanej diety, a jedynie jej uzupełnienie. Każda osoba, która uprawia sport lub zwyczajnie chce prowadzić zdrowy tryb życia, powinna przede wszystkim spożywać pełnowartościowe posiłki, skomponowane z odpowiednich produktów spożywczych. Suplementy diety powinny być wyłącznie dodatkiem, a ich przyjmowanie, uzasadnione określonym rodzajem wysiłku fizycznego, co pozwala na zapewnienie jak najlepszych rezultatów przyjmowania tego typu suplementów.

Gainer po treningu

Jak wspomnieliśmy już w poprzedniej części artykułu, garnier stosowany po treningu, jest doskonałym sposobem na uzupełnienie deficytów kalorycznych, a także dostarczenie organizmowi wartościowego białka, niezbędnego w procesie regeneracji i odbudowy zużywających się tkanek. Tego typu suplementy diety pomagają w odbudowie glikogenu w mięśniach i wspomagają przyrost tkanki mięśniowej. W związku z powyższym. przyjmowanie ich po wysiłku fizycznym, jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Gainer przed treningiem

Spożywanie gainerów przed wysiłkiem fizycznym również ma swoje zalety. Ze względu na zawartość w ich składzie węglowodanów i białek, dodają energii przed treningiem i opóźniają pojawienie się objawów zmęczenia w trakcie jego trwania. Warto mieć jednak na względzie fakt, iż są to wysokokaloryczne produkty, a organizm potrzebuje czasu na ich strawienie. Dlatego też należy zażywać je ze sporym wyprzedzeniem, gdyż wówczas unikniemy sytuacji, kiedy organizm będzie tracił energię na trawienie gainera, co może negatywnie odbić się na efektywności treningu.

Źródła:

  1. https://jms.ump.edu.pl/uploads/2011/3/199_3_80_2011.pdf