Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Jeśli chcesz złożyć reklamację, lub zwrócić zamówione produkty, skontaktuj się z nami telefonicznie lub za pomocą formularza.
Możesz zwrócić całe zamówienie lub jego część. Na zwrot nienaruszonego opakowania* masz 30 dni.


*dotyczy oryginalnego opakowania od producenta

Sklep MLO Nutrition jest zintegrowany z systemami płatniczymi: Autopay i Przelewy24. Gwarantujemy najwyższe bezpieczeństwo zakupów, jakiego udzielają te platformy.
Dostępne metody płatności dla zamówień z adresem dostarczenia na terenie Polski to:

  • BLIK
  • przelew natychmiastowy
  • Karty płatnicze (Visa, Visa Electron, Mastercard, MasterCard Electronic, Maestro)
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • pobranie u kuriera, w paczkomacie i Orlen paczce (w przypadku Orlen Paczki, pobranie jest możliwe dla zamówień do 400 zł).
  • samodzielny przelew na konto bankowe (po złożeniu zamówienia zobaczysz podsumowanie z numerem konta).
  • Płatność odroczona za pomocą platformy PayPo.


Zamówienia, z adresem dostarczenia na terenie Polski to:

  • kurierem
  • do paczkomatu Inpostu
  • do automatu Orlen Paczka.

Zamówienia złożone do godziny 17:00 nadajemy tego samego dnia. Średni czas dostarczenia zamówienia to 1-2 dni robocze.

zanieczyszczenie kreatyn

Skąd pochodzi monohydrat kreatyny w suplementach MLO?

Połączenie słów kreatyna i czystość określają najbardziej znaną markę Creapure®. Niemiecki producent Alzchem Trostberg GmbH jest niedoścignionym liderem, który posiada certyfikat Creapure® Inside i IFS FOOD. Znajduje się na liście Cologne List, co świadczy o regularnym testowaniu na obecność substancji zakazanych, co eliminuje ryzyko nieumyślnego zastosowania dopingu przez sportowca.

Firma dystrybuuje monohydrat kreatyny (a także inne produkty z laboratorium AlzChem) swoim partnerom, by komponowali własne suplementy. Użycie logo Creapure®  na suplementach jest potwierdzeniem używania produktu nr 1 a tym samym bezpieczeństwa. Kreatyna tej marki jest najlepiej przebadana. Co więcej, monohydrat jest w 100% wytwarzany na drodze syntezy chemicznej, co oznacza, że nie są wykorzystywane surowce pochodzenia zwierzęcego ani ziołowego.

Jak produkowany jest monohydrat kreatyny Creapure®?

Creapure® powstaje na całkowicie zamkniętej linii produkcyjnej, od dostarczenia surowca, aż po zapakowanie końcowego produktu. Każda partia jest testowana m.in. za pomocą wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC).
Spośród kilku sposobów wytwarzania kreatyny, Alzchem rozpoczyna proces od sarkozyny i cyjanamidu. Ta metoda uważana jest za najbardziej bezpieczną, co minimalizuje ryzyko pojawienia się substacji ubocznych: DCD i DHT. Najwyższej jakości produkt może zawierać maksymalnie kilkadziesiąt cząstek dicyjanodiamidu na 1 milion, natomiast DHT musi być całkowicie niewykrywalne.

Poniższy wykres porównuje średnie wyniki 9 monohydratów kreatyny Creapure oraz 20 innych marek, pod kątem występowania kreatyniny, DHT oraz DCD.

W przypadku kreatyniny, występowanie na poziomie wyższym niż 1% świadczy o słabej jakości procesie produkcyjnym.

monohydrat kreatyny creapure

Skąd pochodzi L-glutamina w odżywkach MLO Nutrition?

W naszych suplementach znajdziesz L-Glutaminę dostarczaną przez Kyowa Hakko. Opakowania suplementów MLO Nutrition zawierają logo Kyowa Quality.

Kyowa Quality określa najwyższe standardy i zaangażowanie w jakość, które są rygorystycznie przestrzegane przez firmę Kyowa Hakko Bio Co., Ltd. Jest to japońskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w badaniach, rozwoju i produkcji wysokiej jakości składników dla branży farmaceutycznej i spożywczej.

Firma kładzie duży nacisk na kontrolę i zapewnianie jakości we wszystkich swoich działaniach. Kyowa Quality obejmuje zaangażowanie w produkcję bezpiecznych, skutecznych i niezawodnych produktów, które spełniają a nawet przekraczają standardy branżowe. Kyowa wprowadziło rygorystyczne systemy zarządzania jakością i przestrzega wielu regulacji w celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa swoich produktów.

Procesy kontroli jakości w Kyowa Hakko Bio obejmują kompleksowe testowanie i analizę na różnych etapach produkcji. Priorytetem jest wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii i wiedzy naukowej w celu utrzymania spójności i monitorowania swoich produktów. Dodatkowo, firma prowadzi rozległe badania i rozwój, aby ciągle doskonalić swoje procesy produkcyjne i opracowywać innowacyjne rozwiązania.

Producentem białka premium jest:

Białka: 
DMV Nutri WheyTM 800I 
DMV Nutri Whey™ Isolate I,
jakich używamy w naszych suplementach, produkowane są przez holenderskiego lidera branży, Friesland Campina. Jest to największa na świecie spółdzielnia mleczarska, z siedzibą w Amersfoort oraz jedna z 5 największych firm mleczarskich na świece. Jej początki sięgają 1871 roku. Posiada oddziały 33 krajach i zatrudnia ponad 20000 osób. Produkty FC są dostępne w ponad 100 krajach. 

Nutri WheyTM 800I to produkt zawierający czyste białko serwatkowe, którego 80% pochodzi bezpośrednio z mleka. Ma neutralny smak i aromat, który łatwo można wykorzystać w suplementach i odżywkach dla sportowców. Jest to kompletne źródło białka serwatkowego i BCAA. Białko to zawiera 14% więcej leucyny w porównaniu do białek serwatkowych pochodzących z serwatki serowej.

Nutri Whey™ Isolate I to prodkt z białka serwatkowego. Serwatka zagęszczana jest za pomocą mikro i ultrafiltracji, aż osiągnie zawartość białka na poziomie 90%.
Oba produkty cechują się najwyższą jakością i czystością, za którymi stoi wieloletnie doświadczenie firmy, najnowsze technologie i spełnianie wysokich norm.

Nutri WheyTM 800I oraz Nutri Whey™ Isolate I znajdziesz we wszystkich odzywkach białkowych oraz gainerach.

Co to jest i jak działa gainer?

Odwiedzając sklepy z odżywkami dla sportowców, nierzadko można natknąć się na produkty o nazwie gainer lub mass gainer. Co to takiego i co kryje się pod tymi tajemniczo brzmiącymi hasłami? Co to jest gainer i jak działa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Co to jest gainer i jak działa?

Widziałeś w sklepie z odżywkami produkt o nazwie gainer? Co to zatem takiego? Otóż tytułowe gainery, są to odżywki na masę. Występują w formie proszków o zróżnicowanych smakach i z powodzeniem, pod względem kaloryczności, mogą zastąpić posiłek. Doskonale sprawdzają się w przypadku osób szczupłych tzw. ektomorfików, gdyż głównym efektem spożywania gainerów, jest zwiększenie masy ciała. Wartym podkreślenia jest fakt, iż ze względu na te właściwości, osoby, które nie planują zwiększania masy ciała, nie powinny sięgać po gainer.

Wiedząc już co to jest gainer, warto przyjrzeć się bliżej składowi tego produktu, w którym znajdują się zarówno węglowodany, jak i białka. Nie bez znaczenia są jednak ich proporcje. Przeciętny gainer składa się w głównej mierze z węglowodanów (65- 85%) i w mniejszym stopniu z białek (10- 30%) Mass Gainer MLO zawiera aż 30% białka. Tego typu odżywki, stosuje się w celu zwiększenia masy, a także przyspieszenia regeneracji po treningu. To, co nie powinno umknąć niczyjej uwadze, to również fakt, iż w gainerach znajdują się też inne składniki. Mowa tu między innymi o kreatynie, aminokwasach w postaci glutaminy oraz rozmaitych witaminach.

Ze względu na to, że gainery w przeważającej części składają się z węglowodanów, stanowią doskonałe źródło energii dla sportowca, jak i również powodują przyrost masy. Ponadto, w związku z obecnością w ich składzie białka, są szczególnie ważne przy regeneracji oraz budowie masy mięśniowej.

Gainer – dawkowanie

Uzyskując informacje na temat tego, co to jest gainer i co wchodzi w jego skład, a także jak działa tego typu odżywka, warto omówić sposób jego – suplementowania lub zażywania. Otóż w zależności od rodzaju stosowanego produktu, zalecenia producenta co do jego dawkowania, mogą się nieco różnić. Na przykład suplement taki jak Mass Gainer 1 kg z oferty MLO Nutrition, najlepiej przyjmować dwa razy dziennie w dni treningowe – jedną porcję jako dodatkowy posiłek, natomiast drugą, bezpośrednio po treningu. Jeżeli chodzi natomiast o dni wolne od treningu, to w tym czasie producent zaleca spożywanie jednej porcji dziennie, jako bonusowy posiłek.

Warto pamiętać jednak o tym, że dawkowanie gainerów powinno być przede wszystkim dostosowane do indywidualnych potrzeb ich użytkowników. Żeby móc przybrać na wadze, koniecznym jest spożywanie większej ilości kalorii, w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania. W tym wypadku należy wziąć pod uwagę wiek, płeć oraz podstawową przemianę materii danej osoby, a także tryb życia, jak prowadzi.

Jak stosować gainer?

Przed rozpoczęciem stosowania gainerów, warto dowiedzieć się nie tylko co to jest gainer, co wchodzi w jego skład i jak działa na organizm osób go stosujących. Bardzo ważny jest również sposób zażywania tego typu suplementów, ponieważ pozwala on na uzyskanie konkretnych efektów. W związku z tym, że są to odżywki węglowodanowe, warto zwrócić uwagę na pory ich przyjmowania. Wynika to z faktu, że węglowodany stanowią podstawowe źródło energii dla organizmu sportowca. Dlatego też spożywanie ich w trakcie treningu, pozwala na zmniejszenie zmęczenia obwodowego i centralnego, a także może poprawić zdolność organizmu do dalszego wysiłku. Stosowanie produktów bazujących na węglowodanach po zakończonym wysiłku fizycznym, pozwala na uzupełnienie wykorzystanych zapasów glikogenu, a także dostarczenie energii dla mózgu i serca.

W składzie gainerów znajduje się również białko, które stanowi podstawowy składnik budulcowy komórek organizmu człowieka. Wraz ze wzrostem intensywności treningu, zwiększeniu ulega zużycie białek ustrojowych, a także zapotrzebowanie organizmu na pełnowartościowe proteiny. Wartym podkreślenia jest również fakt, iż białka zapewniają prawidłowy przebieg procesów regeneracyjnych, a także przyspieszają budowę czystej masy mięśniowej. Stąd też spożywanie gainerów po wzmożonym wysiłku fizycznym, jest jednym z najlepszych rozwiązań, gdyż pozwala na przeciwdziałanie redukcji tkanki mięśniowej, a także ogranicza zmiany kataboliczne.

To, o czym trzeba jeszcze wiedzieć, to fakt, iż gainer może z powodzeniem zastąpić posiłek w trakcie dnia. Sprawdzi się również jako uzupełnienie codziennej diety w dodatkowe kalorie, których dana osoba, z różnych względów, nie jest w stanie dostarczać organizmowi wraz ze spożywanymi przez siebie posiłkami, a potrzebuje przyswajać więcej kalorii, niż spala.

Gainer – jak przyjmować?

Przyjmowanie gainerów zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym swojego organizmu jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych.

Oczywistym efektem, wynikającym z nadużywania gainerów, może być niekontrolowany przyrost wagi.

Trzeba pamiętać również o tym, że gainer nie może stanowić podstawy zbilansowanej diety, a jedynie jej uzupełnienie. Każda osoba, która uprawia sport lub zwyczajnie chce prowadzić zdrowy tryb życia, powinna przede wszystkim spożywać pełnowartościowe posiłki, skomponowane z odpowiednich produktów spożywczych. Suplementy diety powinny być wyłącznie dodatkiem, a ich przyjmowanie, uzasadnione określonym rodzajem wysiłku fizycznego, co pozwala na zapewnienie jak najlepszych rezultatów przyjmowania tego typu suplementów.

Gainer po treningu

Jak wspomnieliśmy już w poprzedniej części artykułu, garnier stosowany po treningu, jest doskonałym sposobem na uzupełnienie deficytów kalorycznych, a także dostarczenie organizmowi wartościowego białka, niezbędnego w procesie regeneracji i odbudowy zużywających się tkanek. Tego typu suplementy diety pomagają w odbudowie glikogenu w mięśniach i wspomagają przyrost tkanki mięśniowej. W związku z powyższym. przyjmowanie ich po wysiłku fizycznym, jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Gainer przed treningiem

Spożywanie gainerów przed wysiłkiem fizycznym również ma swoje zalety. Ze względu na zawartość w ich składzie węglowodanów i białek, dodają energii przed treningiem i opóźniają pojawienie się objawów zmęczenia w trakcie jego trwania. Warto mieć jednak na względzie fakt, iż są to wysokokaloryczne produkty, a organizm potrzebuje czasu na ich strawienie. Dlatego też należy zażywać je ze sporym wyprzedzeniem, gdyż wówczas unikniemy sytuacji, kiedy organizm będzie tracił energię na trawienie gainera, co może negatywnie odbić się na efektywności treningu.

Źródła:

  1. https://jms.ump.edu.pl/uploads/2011/3/199_3_80_2011.pdf