Na ogólną sprawność fizyczną człowieka składa się wiele elementów. Żeby móc cieszyć się doskonałą kondycją i wydolnością organizmu,
należy skupić się na kilku czynnikach, które pomogą w osiągnięciu upragnionych efektów. Jak zatem poprawić wydolność organizmu na treningu? Podpowiadamy.
Kondycja – czym jest?
Kondycja fizyczna to aktualny stan fizjologiczny organizmu, który można określić na podstawie wytrzymałości.
Ta ostatnia jest zdolnością do wykonywania danej aktywności fizycznej przez określony czas, niezależnie od odczuwanego zmęczenia.
Warto wiedzieć, że kondycja fizyczna w dużej mierze uzależniona jest od naszej genetyki, jednak można ją poprawić.
Wydolność a wytrzymałość
Wydolność fizyczna to pełny zakres wysiłkowy, czyli potencjał organizmu do wykonywania wysiłku.
Jest to umiejętność człowieka do wykonywania długotrwałej lub ciężkiej aktywności fizycznej,
bez uczucia głębokiego zmęczenia czy wyraźnych zmian w organizmie.
Na wydolność organizmu składają się:
- Wydolność tlenowa. Jest zdolnością pokrywania przez proces tlenowy zapotrzebowania energetycznego pracujących mięśni.
- Wydolność anaerobowa (beztlenowa). To maksymalna ilość energii, którą organizm jest w stanie uzyskać w procesach beztlenowych.
Ocenia się ją na podstawie wykonanej pracy w 30 – 60 sekundowych wysiłkach.
Czym zatem jest wytrzymałość organizmu? Otóż warto wiedzieć, że wytrzymałość a wydolność to odrębne pojęcia, których nie należy stosować zamiennie. Wytrzymałość jest określana jako zdolność motoryczna do wykonywania wysiłku, stanowiąca niezbędny element każdej aktywności ruchowej. Pozwala ona na wykonywanie wysiłku fizycznego w różnych warunkach środowiskowych i klimatycznych, a także w stanach napięć psychicznych człowieka. Jej biologicznym podłożem jest wydolność.
Ćwiczenia na wydolność tlenową
Żeby wytrzymałość tlenowa uległa poprawie, należy podejmować przede wszystkim treningi cardio. Są to ćwiczenia wytrzymałościowe, których głównym zadaniem jest wzmocnienie układu krążenia. Przykłady tego typu ćwiczeń to: jazda na rowerze lub marszobiegi. Treningi powinny odbywać się w sposób regularny i być dostosowane do możliwości ciała danej osoby. Żeby móc poprawić wydolność, należy poddawać organizm coraz intensywniejszym bodźcom zmuszających go do adaptacji, co przełoży się na wzrost wydolności. Trzeba pamiętać również o regularności ćwiczeń, gdyż to właśnie cykliczne treningi pozwalają utrzymać wydolność organizmu na zadowalającym poziomie. Warto wiedzieć jednak o tym, że treningi cardio nie są jedynymi, które warto wprowadzić do swojego planu treningowego. Żeby móc cieszyć się pełną wydolnością organizmu, dobrze jest wykonywać ćwiczenia na różne partie mięśniowe, co zapewni ogół sprawności i kondycji. Nie należy zapominać również o odpowiedniej regeneracji organizmu, która również ma istotny wpływ na wydolność.
Suplementy poprawiające wydolność
Regularne treningi o określonej intensywności i czasie nie tylko stanowią receptę na poprawę wydolności organizmu, ale również mogą znacząco go osłabić. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do swojego codziennego menu odpowiedniej suplementacji. Na rynku znajduje się duży wybór rozmaitych odżywek dla osób aktywnych fizycznie. Różnią się one składem i sposobem działania.
W przypadku poprawy wydolności podczas treningu, dobrym wyborem okażą się takie produkty, jak:
- Monohydrat kreatyny. Tego typu produkt doskonale wspomaga zarówno budowanie siły, jak i masy mięśniowej. Cząsteczka kreatyny stanowi podstawowy nośnik energii w komórkach mięśniowych. Należyte uzupełnienie jej poziomu w organizmie umożliwia zwiększenie zwartości fosfokreatyny, pozwalając tym samym na szybszą resyntezę ATP, będącego bezpośrednim źródłem energii dla mięśni. Kreatyna wspomaga zarówno intensywność, jak i wydajność pracy mięśni. Stymuluje syntezę białek, wykazując działanie antykataboliczne i anaboliczne, wpływając tym samym na przyrost masy mięśniowej, ich sprawność oraz regenerację.
- Przedtreningówka. Jak sama nazwa wskazuje, jest to preparat przeznaczony do stosowania przed wysiłkiem fizycznym. W jego składzie znajdują się liczne substancje o odpowiednio dobranych proporcjach, które realnie wspierają organizm podczas treningów o charakterze psychofizycznym. Przed wybraniem konkretnego produktu należy zapoznać się z jego składem, aby zyskać pewność, że preparat ten będzie odpowiedni dla danej osoby.
Jak poprawić wydolność płuc?
Poprawa wydolności płuc jest niezwykle istotna w budowaniu wytrzymałości organizmu. Ściśle związanym z nią pojęciem jest pułap tlenowy VO2max. Oznacza on zdolność organizmu do pochłaniania tlenu. Parametr ten stosuje się w oznaczaniu wydolności tlenowej człowieka. Z jego pomocą można określić przystosowanie ciała do podejmowania wysiłku o charakterze wytrzymałościowym. Żeby móc poprawić wydolność płuc, należy wykonywać ćwiczenia wytrzymałościowe. Pożądane efekty pozwolą uzyskać zarówno treningi o stałej intensywności, jak i interwałowe. Należy pamiętać o tym, że treningi powinny być wystarczająco ciężkie, co pozwoli na adaptację organizmu i poprawę wydolności nie tylko płuc, ale całego ciała.
Źródła:
- https://repozytorium.ukw.edu.pl/handle/item/1299#:~:text=Wydolno%C5%9B%C4%87%
20fizyczna%20tlenowa%20studentek%20I%20roku%20kierunku%20Wychowania,Nauki%20%C5
%9Acis%C5%82e%20i%20Przyrodnicze%20Artyku%C5%82y%20naukowe%20Zobacz%20pozycj%C4%99 - https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/28728
- https://jms.ump.edu.pl/uploads/2011/3/199_3_80_2011.pdf
- https://dietetycy.org.pl/vo2max-pulap-tlenowy/