Co daje testosteron?
Testosteron to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy androgenów. Jest steroidowym hormonem płciowym, produkowanym w jądrach mężczyzn. To właśnie z nim powiązane jest występowanie typowo męskich cech.. W przeprowadzonych badaniach wykazano ponadto, że testosteron aktywuje również behawioralne cechy oraz zachowania, do których należą m.in.: odwaga, chęć współzawodnictwa, dominacji, rywalizacji, a nierzadko również agresja. Działanie testosteronu bardzo często wykorzystują sportowcy, przyjmując preparaty typu Boostery Testosteronu. Ich rolą jest wielotorowe wzmocnienie organizmu poprzez stymulację układu hormonalnego, a to w konsekwencji pozwala naturalnie podnieść poziom testosteronu we krwi. Taki wzrost korzystnie wpływa na jakość umięśnienia i pozwala na szybszy przyrost beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Przykładami tego typu preparatów, które sprawdzą się jako uzupełnienie diety sportowców, są m.in.: Tribulus Prime oraz TestoFuel.
Pomimo, iż testosteron kojarzy się przede wszystkim z mężczyznami, to odgrywa on również niezwykle istotną funkcję w żeńskim organizmie. U kobiet jest on syntetyzowany w jajnikach, w korze nadnerczy, a podczas ciąży również w łożysku. Jeżeli normy testosteronu zostaną przekroczone, wówczas może prowadzić to do zmian w wyglądzie i zachowaniu kobiety. Zbyt niski poziom testosteronu powoduje natomiast zaburzenia pamięci i koncentracji, zniechęcenie oraz obniżenie napędu życiowego czy seksualnego. W przypadku pań, które przeszły menopauzę spadek testosteronu przyczynia się do występowania osteoporozy.
Testosteron – normy
Testosteron występuje we krwi pod dwiema postaciami. Jedną z nich jest testosteron wolny drugą zaś testosteron związany z białkami osocza, będącymi dla niego transporterem. Pomimo, że wolny testosteron stanowi jedynie niewielki ułamek całej puli hormonu, wykazuje on działanie biologiczne, a jego stężenie nie jest zależne od stężenia białek osocza.
Jeżeli chodzi o normy testosteronu, to interpretacja wyniku badań jego poziomu jest głównie uzależniona od norm przyjętych w danym laboratorium. Należy pamiętać również o tym, że zbadany poziom testosteronu zawsze powinien zinterpretować lekarz. Ogólnie przyjęte normy tego hormonu kształtują się następująco:
Testosteron wolny:
- Mężczyźni: 174- 792 pmol/l (50-210 ng/l)
- Kobiety: < 29,5 pmol/l (,8,5 ng/l)
Testosteron całkowity:
- Mężczyźni: 9.0- 34,7 nmol/l (260 – 1000 ng/dl)
- Kobiety: 0,52 – 2,43 nmol/l (15 – 70 ng/dl)
Poziom testosteronu a wiek
Poziom testosteronu a wiek – czy jeden czynnik ma wpływ na drugi? Otóż jak się okazuje, tak. W przypadku mężczyzn, wraz z wiekiem, zmniejszeniu ulega produkcja androgenów. Jest to naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu. Stężenie całkowitego testosteronu zmniejsza się o około 1% w ciągu roku.
W przypadku kobiet, wraz z biegiem lat, poziom testosteronu wzrasta. Proces ten trwa do około 60. roku życia, a następnie stopniowo maleje. [AB4]
Badania poziomu testosteronu
Żeby oznaczyć poziom testosteronu we krwi, wystarczy udać się do laboratorium medycznego – odpłatnie lub nieodpłatnie, jeżeli pacjent jest skierowany na badanie przez lekarza. Jak w przypadku wszystkich, tego typu badań, tak i również testosteron u mężczyzn i u kobiet należy badać w porze porannej, na czczo, gdyż to właśnie wtedy poziom hormonu jest najwyższy. Warto w tym miejscu zaznaczyć również, że badanie testosteronu w przypadku kobiet jest wykonywane niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Podczas oznaczania poziomu testosteronu, nierzadko lekarz dla pełnej diagnostyki zaleca również ocenę stężenia LH, wykonanie frakcji wolnego testosteronu, a także badanie prolaktyny i estradiolu.
Testosteron – nadmiar
Podwyższony testosteron u kobiet może być przyczyną wirylizacji, manifestującej się męskim typem urody, nadmiernym owłosieniem czy przerostem łechtaczki. Ponadto, nierzadko powoduje problemy z płodnością, zaburzenia miesiączkowania, a także spadek odporności organizmu. Jeżeli chodzi natomiast o objawy wysokiego testosteronu u mężczyzn, to zaliczane są do nich m.in.:
- Uszkodzenie mięśnia sercowego, co może prowadzić do zawału,
- Zaburzenia krzepliwości krwi,
- Trądzik i problemy skórne,
- Łysienie androgenowe typu męskiego,
- Przerost gruczołu krokowego,
- Wzmożony popęd seksualny,
- Wahania nastroju.
Testosteron – niedobór
Niski poziom testosteronu może powodować szereg negatywnych skutków dla działania wielu narządów i układów. Objawy te różnią się w zależności od nasilenie niedoboru, czasu jego trwania oraz wieku pacjenta. Najczęstsze objawy niskiego poziomu testosteronu to m.in.:
- Obniżenie popędu seksualnego,
- Zaburzenia wzwodu,
- Spadek aktywności seksualnej,
- Zmniejszenie owłosienia ciała,
- Ginekomastia,
- Utrata siły mięśniowej i masy,
- Niska masa kostna,
- Zaburzenia snu,
- Zaburzenia metaboliczne,
- Otyłość.
U chłopców w fazie dorastania niepokój powinny budzić brak rozwoju wtórnych cech płciowych oraz opóźnienie dojrzewania płciowego. W przypadku zbyt niskiego poziomu testosteronu u młodych mężczyzn może skutkować to problemami z płodnością.
Źródła:
- https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=511976
- https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/zaburzenia-seksualne,testosteron—jak-sprawdzic-jego-poziom-,artykul,1589462.html#objawy-nadmiaru-testosteronu
- https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/view/33565
- https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/zaburzenia-seksualne,testosteron—jak-sprawdzic-jego-poziom-,artykul,1589462.html#testosteron-rola-w-organizmie
- https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=511976
- https://diag.pl/pacjent/artykuly/nadmiar-testosteronu-objawy-przyczyny-powstania-mozliwosci-leczenia/#4-Objawy-za-wysokiego-poziomu-testosteronu
- https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=511976
- https://diag.pl/pacjent/artykuly/nadmiar-testosteronu-objawy-przyczyny-powstania-mozliwosci-leczenia/#4-Objawy-za-wysokiego-poziomu-testosteronu