Testosteron odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Niestety wraz z upływem lat, jego poziom sukcesywnie spada. To natomiast sprawia, że mężczyzna zaczyna odczuwać liczne dolegliwości, które utrudniają mu codzienne funkcjonowanie. W tym artykule skupimy się na mężczyznach, którzy ukończyli 40. rok życia i wyjaśnimy, jak zadbać o testosteron po 40. Zapraszamy.
Testosteron – norma po 40. roku życia
Testosteron to steroidowy hormon płciowy, należącym do grupy androgenów. Pomimo, że kojarzy się przede wszystkim z mężczyznami, to jest obecny również w organizmach kobiet. W przypadku pań jego poziom jest jednak 7-8 krotnie niższy niż u mężczyzn, a nadmiar tego hormonu może prowadzić do męskiego typu urody, nadmiernego owłosienia czy przerostu łechtaczki, co nosi nazwę wirylizacji. Wracając jednak do panów, testosteron uczestniczy w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie, na różnych etapach jego rozwoju. Jest odpowiedzialny m.in. za:
- Osiągnięcie pełnej dojrzałości płciowej,
- Rozwój mięśni,
- Wzrost kości,
- Męskie rysy twarzy i zarys męskiej sylwetki,
- Mutację głosu i kolejno jego obniżenie,
- Kondycję fizyczną i psychiczną,
- Popęd seksualny,
- Przygotowanie do okresu rozrodczego.
We krwi testosteron występuje w dwóch postaciach – wolnej oraz związanej ze specyficznym białkiem transportowym (SHBG). Normy stężenia hormonu w surowicy krwi mogą się od siebie różnić, a wpływ na to ma laboratorium, w którym zostały wykonane badania. W związku z powyższym badając swój testosteron po 40, należy udać się z wynikami do lekarza w celu ich właściwego zinterpretowania. Przyjmuje się jednak, że zakres referencyjny kształtuje się następująco:
Testosteron wolny:
- Mężczyźni: 174- 792 pmol/l (50-210 ng/l)
- Kobiety: < 29,5 pmol/l (,8,5 ng/l)
Testosteron całkowity:
- Mężczyźni: 9.0- 34,7 nmol/l (260 – 1000 ng/dl)
- Kobiety: 0,52 – 2,43 nmol/l (15 – 70 ng/dl)
Prawidłowy poziom testosteronu we krwi zapewnia dobre samopoczucie i pozwala utrzymać organizm w dobrej kondycji. Jeżeli jednak hormon ten występuje w zbyt dużych lub w zbyt małych ilościach, wówczas może prowadzić do pojawienia się szeregu uciążliwych dolegliwości zdrowotnych, a nawet występowania rozmaitych chorób. Zbyt wysoki wskaźnik testosteronu może powodować:
- Zaburzenia krzepliwości krwi,
- Przerost gruczołu krokowego,
- Wzmożony popęd seksualny,
- Łysienie androgenowe typu męskiego,
- Trądzik i problemy skórne,
- Uszkodzenie mięśnia sercowego,
- Wahania nastroju.
Jeżeli mowa natomiast o niedoborze testosteronu we krwi, może on manifestować się:
- Brakiem popędu seksualnego,
- Zaburzeniami wzwodu,
- Spadkiem aktywności seksualnej,
- Utratą siły mięśniowej,
- Spadkiem masy,
- Zaburzeniami metabolicznymi,
- Otyłością,
- Niską masą kostną,
- Zmniejszeniem owłosienia ciała,
- Ginekomastią,
- Problemami z płodnością,
- Zaburzeniami snu.
Jak podnieść testosteron po 40.?
Testosteron po 40. roku życia jest niższy, niż po 30., ale wyższy niż po 50. Wynika to z faktu, że z roku na rok jego poziom sukcesywnie się obniża (średnio o 1%), co jest naturalnym procesem starzenia się organizmu.
Ze względu jednak na to, jak ważną rolę pełni w organizmie, należy utrzymywać jego prawidłowy poziom. Jak zatem podnieść testosteron po 40? Pierwszym ze sposobów jest przyjmowanie suplementów diety typu boostery testosteronu. Specyfiki te działają wielotorowo, a poprzez stymulację układu hormonalnego wzmacniają organizm i w konsekwencji podnoszą poziom testosteronu. Wysokiej jakości preparaty o wartościowym składzie, to np.: TestoFuel oraz Tribulus Pirme, które można znaleźć w ofercie MLO Nutrition.
Należy pamiętać o tym, że suplementy diety powinny być traktowane jedynie jako dodatek do zdrowego stylu życia. Podstawą działania, pozwalającego podnieść testosteron po 40, jest odpowiedni sposób żywienia oraz aktywność fizyczna. To przede wszystkim one zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wpływają na gospodarkę hormonalną, w tym właśnie poziom testosteronu. Dieta powinna zawierać w swoim składzie m.in. witaminy z grupy B, witaminę D, cynk oraz kwasy tłuszczowe. Spożywanie pełnowartościowych posiłków w połączeniu z ćwiczeniami oraz odpowiednią suplementacją pozwoli na uzyskanie pożądanych efektów.
Źródła:
- https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=511976
- https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/zaburzenia-seksualne,testosteron—jak-sprawdzic-jego-poziom-,artykul,1589462.html#objawy-nadmiaru-testosteronu
- https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=511976
- https://diag.pl/pacjent/artykuly/nadmiar-testosteronu-objawy-przyczyny-powstania-mozliwosci-leczenia/#4-Objawy-za-wysokiego-poziomu-testosteronu
- https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=511976
- https://diag.pl/pacjent/artykuly/niedobor-testosteronu-kiedy-powinien-zaniepokoic-objawy-i-badania/
- https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/view/33565
- https://ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2015/Bromatologia%201_2015%20s%20088-096.pdf