Co to jest kreatyna?
Kreatyna to związek organiczny, zwany również kwasem beta metyloguanidynoostowym. Jest zbudowana z fragmentów białek i przechowywana głównie w tkance mięśniowej, gdzie przyjmuje postać fosfokreatyny i wolnej kreatyny.
Kreatyna składa się z trzech aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Występuje jako składnik odżywek na masę mięśniową. Dostępna w formie tabletek, kapsułek i proszku. Poniżej możesz wybrać spośród dwóch wielkości opakowań kreatyny:
Jak działa kreatyna i jakie są efekty jej stosowania?
Kreatyna magazynuje duże ilości energii ATP w mięśniach. Pod wpływem skurczu mięśni, w trakcie którego dochodzi do rozpadu ATP do ADP, może dojść do procesu jej uwalniania. Aby jednak organizm miał zapewnioną dostateczną ilość energii do dalszej pracy, musi zajść resynteza ADP do ATP, która nie może się odbyć bez udziału fosfokreatyny.
Jeśli kreatyny jest zbyt mało, pojawiają się również niedobory fosfokreatyny, a tym samym spada poziom ATP w mięśniach. Wpływa to na spowolnienie tempa regeneracji po treningu, a także szybsze odczuwanie zmęczenia. Dlatego też dostarczanie organizmowi kreatyny zwiększa energię mięśni do pracy, a to wpływa na skuteczność treningów. Drugi suplement diety, który doskonale sprawdzi się w przypadku osób aktywnych fizycznie dostępny jest tu:
Warto rozpocząć jego przyjmowanie w celu poprawy wyników w trakcie treningów.
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych funkcji kreatyny:
- Podtrzymuje odpowiedni poziom ATP
- Podwyższa uwodnienie komórki mięśniowej, co wpływa na jej anabolizm
- Stymuluje syntezę protein w mięśniach
- Hamuje miostatynę (białko), która uniemożliwia rozrost masy mięśniowej
- Wspomaga rozpad węglowodanów w mięśniach
- Zwiększa wydzielanie hormonu anabolicznego, produkowanego przez wątrobę (IGF – 1)
- Redukuje zakwaszenie mięśni
Jakie są rodzaje kreatyny?
Na rynku dostępne są różne rodzaje kreatyny. Poniżej omawiamy kilka najbardziej popularnych.
Monohydrat kreatyny
To najczęstsza postać kreatyny, będąca połączeniem kreatyny w proszku z cząsteczkami wody. Jest także w formie tabletek i kapsułek. Suplementy z monohydratem kreatyny można kupić w atrakcyjnych cenach, a skuteczność jej działania jest wysoka.
Monohydrat kreatyny to związek anaboliczny. Odpowiada za syntezę białek, a także zwiększenie siły oraz wydajności. Dzieje się tak przez wzgląd na obecność dużej ilości cząsteczek ATP w mięśniach. Ponadto, zmniejsza ona kwasowość w mięśniach, która pojawia się na skutek długotrwałego i intensywnego treningu.
Jabłczan kreatyny
Stanowi połączenie monohydratu kreatyny z kwasem jabłkowym. Wpływa na stymulację insuliny, zwiększa zapasy fosfokreatyny w mięśniach, co przekłada się na szybszą odbudowę podstawowych jednostek energetycznych ATP. Doprowadza do zwiększenia zdolności magazynowania przez mięśnie glikogenu. Ponadto, kwas jabłkowy, jako „asystent” kreatyny, bierze aktywny udział w cyklu Krebsa i pomaga organizmowi w wytwarzaniu energii. Jabłczan kreatyny jest lepiej rozpuszczalny w wodzie niż monohydrat kreatyny, a tym samym lepiej absorbowany. Ponadto, nie obciąża układu pokarmowego i jest skuteczniejszy w szybszej odbudowie ATP.
Cytrynian kreatyny
To połączenie w jedną molekułę jednej cząsteczki kreatyny i trzech cząsteczek kwasu cytrynowego. Odznacza się lepszą rozpuszczalnością w płynach, niż ma to miejsce w przypadku monohydratu kreatyny. Ponadto, wykazuje większą stabilność chemiczną w kwaśnym środowisku. Systematyczne stosowanie cytrynianu kreatyny, pozwala na zwiększenie zdolności wysiłkowych oraz przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Wspomaga również regenerację powysiłkową.
Fosforan kreatyny
Jest to ufosforylowana postać kreatyny. Uczestniczy w produkcji energii, zachodzącej w komórkach mięśniowych. Ponadto, za sprawą wysokoenergetycznych wiązań fosforanowych „odnawia” ATP. Fosforan kreatyny w postaci suplementu rekomendowany jest w szczególności osobom, które uprawiają sporty siłowe, wytrzymałościowo- siłowe, a także niektóre dyscypliny wytrzymałościowe.
Ester etylowy kreatyny
To jedna z form kreatyny, poddana procesowi estryfikacji, będącego rodzajem reakcji chemicznej, zachodzącej pomiędzy kreatyną a alkoholem etylowym. Wykazuje silny potencjał anaboliczny, antykataboliczny oraz erogeniczny.
Kreatyna a redukcja – to warto wiedzieć
Wiedząc już czym jest kreatyna, jakie są jej rodzaje, sposób działania i efekty stosowania, czas omówić tytułowe zagadnienie, które brzmi – kreatyna na redukcji. W tym paragrafie odpowiemy na pytanie, czy kreatyna wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej, a jeśli tak, to który z rodzajów kreatyny okaże się najbardziej skuteczny. Zatem przejdźmy do wyjaśnień.
Zastanawiając się nad tym, jaka występuje zależność pomiędzy pojęciami kreatyna a redukcja, warto wskazać w tym miejscu, że kreatyna nadaje się do stosowania w okresach redukcji tkanki tłuszczowej. Wynika to z jej właściwości, a mianowicie:
- Działanie antykataboliczne. Pozwala zachować większe ilości komórek mięśniowych, zapewniając im ochronę przed degradacją w trakcie wzmożonych treningów
- Działanie kreatyny umożliwia zwiększenie objętości komórek mięśniowych, a także wpływa na antyoksydację, przez co nawet podczas deficytu kalorycznego nie trzeba obawiać się utraty masy mięśniowej
- Kreatyna przy redukcji wpływa na hamowanie aktywności procesów zapoczątkowanych przez enzymy proteolityczne, co ma olbrzymi wpływ na wizualny efekt redukcji
Jaki rodzaj kreatyny sprawdzi się na redukcji – monohydrat czy jabłczan?
Wiedząc już, że kreatyna na odchudzanie to doskonały wybór, warto teraz odpowiedzieć sobie na pytanie – jaka kreatyna na redukcji okaże się najbardziej skuteczna? Na tapet weźmiemy tu monohydrat oraz jabłczan kreatyny. Która z nich okaże się lepsza? Otóż jak się okazuje, ciężko jest tu jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wynika to z faktu, iż każdy organizm jest inny, w związku z czym dla każdego będzie odpowiednie co innego. Zarówno jabłczan, jak i monohydrat będą stanowiły ochronę dla mięśni przed ich utratą podczas odchudzania, a w trakcie treningu dostarczą dodatkowej energii, co szczególnie w przypadku deficytu kalorycznego okaże się bardzo ważne.
Dlatego też to, czy dana osoba wybierze mniej inwazyjny, pod kątem retencji wody jabłczan, czy też zdecyduje się na tańszy, ale najlepiej przebadany monohydrat, który przynosi równie dobre efekty, jest zależne wyłącznie od jej indywidualnych preferencji.
W każdym z obu przypadków efekt będzie podobny, a jeżeli połączy się suplementowanie kreatyny z odpowiednią dietą i ćwiczeniami, to z całą pewnością rezultaty, które zostaną osiągnięte, będą zadowalające.
Należy mieć na uwadze, że suplementy zawierające kreatynę to tylko dodatki, a nie złote środki na uzyskanie wymarzonej sylwetki. Warto się nimi wspomagać, gdyż niewątpliwie stanowią doskonałe uzupełnienie diety i treningów, jednak nie należy zapominać o tym, że to właśnie regularne, dobrze dopasowane ćwiczenia i zdrowa, zbilansowana dieta, o odpowiedniej kaloryczności, stanowią podstawę uzyskania wymarzonej sylwetki.
Źródła:
https://journals.lww.com/acsm-csmr/Fulltext/2021/07000/Creatine_Supplementation__An_Update.3.aspx
https://ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2017/Nr%202/Bromatologia%202_2017%20art%2005%20s%20122-127.pdf
https://www.medonet.pl/badania,kreatyna—wlasciwosci–rodzaje–dzialanie–dawkowanie–skutki-uboczne,artykul,1570193.html