Kwas hialuronowy na stawy – jak działa?

Kwas hialuronowy stanowi jeden z podstawowych składników mazi stawowej. Jego odpowiednia ilość w torebce stawowej pozwala należycie zabezpieczyć stawy i zapewnić im właściwe funkcjonowanie. Czym jest i jak działa kwas hialuronowy na stawy? Jaki kwas hialuronowy najlepiej wybrać? Odpowiedzi na te pytania udzielamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Kwas hialuronowy – czym jest?

Z chemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy jest polisacharydem. Ma on dokładnie taką samą budowę chemiczną zarówno u człowieka, jak i innych kręgowców oraz bakterii. Najczęściej występuje pod postacią soli sodowej, jako hialuronian sodu. Składnik ten jest obecny naturalnie w płynach ustrojowych, wielu narządach oraz tkankach. Najwięcej znaleźć go można jednak w chrząstce i mazi stawowej, mózgu, skórze właściwej oraz ciele szklistym oka. Stanowi on również składnik filmu łzowego oraz element budowy ścian naczyń krwionośnych.

Największa ilość kwasu hialuronowego syntetyzowana jest w tkance łącznej. Jego stężenie zmniejsza się wraz z wiekiem, czego skutkiem jest m.in. mniej elastyczna i bardziej wysuszona skóra, a także mniej ruchome stawy. Ponadto, na obniżający się poziom kwasu hialuronowego w ciele wpływ mają także postępujące choroby, takie jak np. choroba zwyrodnieniowa stawów.

Kwas hialuronowy pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Wykazuje on takie aktywności biologiczne, jak:

  •         Utrzymanie integralności substancji międzykomórkowej. Nadaje jej sprężystości i elastyczności, wiąże w niej wodę, pełni rolę buforu osmotycznego, uczestniczy w utrzymaniu homeostazy, a także w migracji, proliferacji oraz w różnicowaniu komórek,
  •         Wpływa na strukturę, ściśliwość, objętość, sprężystość i wilgotność skóry oraz naskórka. Zapewnia transport jonów, a także składników odżywczych w skórze.
  •         Uczestniczy w koagulacji: intensyfikuje tworzenie fibryny i wzmacnia włóknik.
  •         Tworzone przez niego roztwory o dużej lepkości i elastyczności redukują tarcie pomiędzy kośćmi, smarując powierzchnie stawowe.
  •         Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie strun głosowych,
  •         Tworzy środowisko sprzyjające gojeniu się ran,
  •         Wykazuje działanie bakteriostatyczne,
  •         Utrzymuje prawidłowe nawilżenie powierzchni oka,
  •         Hialuronian o dużej masie cząsteczkowej wykazuje właściwości immunosupresyjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne.
  •         Hialuronian o małej masie cząsteczkowej działa prozapalnie i pobudza następne etapy odpowiedzi immunologicznej.

Działanie kwasu hialuronowego na stawy

Istnieje wiele przyczyn bólu oraz ograniczonej funkcjonalności stawów. Część z nich jest spowodowana przeciążeniami i urazami, część natomiast zwyrodnieniami. Najczęściej pacjenci skarżą się na dolegliwości w obrębie kolan i to właśnie one skłaniają ich do wizyty u specjalisty. Warto wiedzieć, że ból kolana z reguły wiąże się ze spadkiem ilości mazi w torebce stawowej. Jest to niezwykle istotny jej składnik, który nie tylko zmniejsza tarcie między panewkami, ale również zapewnia amortyzację. Taki ubytek sprawia, że panewki ocierają się o siebie, co prowadzi do podrażnień zakończeń nerwowych i w trakcie poruszania się wywołuje uczucie bólu. To znacząco obniża sprawność ruchową pacjenta, skutecznie utrudniając mu codzienne funkcjonowanie.

Jednym ze sposobów na walkę z wyżej opisanymi problemami, jest kwas hialuronowy na stawy. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, stanowi on podstawowy składnik mazi stawowej. Do jego produkcji dochodzi w obrębie chrząstek, skąd przechodzi do torebki stawowej. Należy wiedzieć o tym, że mniej więcej od 25. roku życia synteza kwasu hialuronowego w organizmie stopniowo spada. To prowadzi natomiast do problemów z ruchomością stawów, a także uciążliwych dolegliwości bólowych. Kuracja z zastosowaniem specyfiku jakim jest kwas hialuronowy na stawy, sprawdza się w związku z tym w przypadku dolegliwości ściśle powiązanych z jednostkami chorobowymi, przebiegającymi ze zmniejszeniem lepkości bądź objętości mazi stawowej. Jeżeli pacjent boryka się ze zwyrodnieniami stawów, wówczas w takim wypadku kwas hialuronowy na stawy kolanowe jedynie złagodzi dolegliwości bólowe.

Po przebytych urazach, a także w przypadku chorób zwyrodnieniowych kwas hialuronowy podaje się bezpośrednio do jamy stawowej. Zabieg ten musi być wykonany przez lekarza i nosi on nazwę wikosuplementacji. W związku z tym, że kwas hialuronowy ma właściwości higroskopijne ochrania i odżywia chrząstki stawowe, umożliwiając tym samym złagodzenie bólu i objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.

Jaki kwas hialuronowy na stawy?

Na rynku dostępne są liczne preparaty zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy na stawy. Ich rolą jest ochrona i łagodzenie dolegliwości bólowych, a także wspieranie i wzmacnianie stawów. Aby zyskać pewność, że wybrany preparat będzie należycie spełniał swoją funkcję, najlepiej postawić na produkt o najwyższej wchłanialności, odznaczający się wartościową recepturą. Preparaty spełniające te wymagania znajdują się w ofercie MLO Nutrition.

Jedną z propozycji, które warto włączyć do swojej codziennej diety, jest kwas hialuronowy MLO HYALURONIC ACID. Produkt ten zawiera aż 150 mg HA w 1 kapsułce, co pozwala na uzyskanie bardzo szybkiego i mocnego działania. Poleca się go zarówno osobom, których celem jest poprawa jakości skóry, włosów i paznokci, a także poszukującym skutecznego wsparcia dla swoich stawów i ścięgien. Ten wysokiej jakości kwas hialuronowy w tabletkach na stawy jest łatwy w połykaniu i neutralny w smaku. Stanowi doskonałe uzupełnienie diety w wartościowe składniki.

Osoby, dla których ważna jest wielotorowa regeneracja stawów, powinny postawić na MLO MAXIMUM JOINT SUPPORT. Produkt ten powstał z myślą o osobach, których celem jest regeneracja tkanek w stawach, jak i również poprawa aparatu ruchu. Jest to specyfik przeznaczony zarówno dla entuzjastów aktywności fizycznych, jak i osób starszych oraz będących w okresie rekonwalescencji po przebytych kontuzjach. Ten dobry kwas hialuronowy na stawy ma w swoim składzie również inne, wartościowe substancje, takie jak:

  •         Ekstrakt z nowozelandzkiego małża zielonego. Działa przeciwzapalnie.
  •         Zhydrolizowany kolagen drobiowy. Wspomaga regenerację stawów.
  •         Siarczan d- glukozaminy. Spowalnia rozpad stawów, łagodzi ból i zapobiega pogłębianiu się stanu.
  •         Wapń. Wspomaga utrzymywanie zdrowych kości, redukuje stany zapalne.
  •         Ekstrakt z kory wierzby białej (25% salicyny). Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
  •         Witamina E. Wykazuje działanie przeciwzapalne.
  •         Witamina B6. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Kwas hialuronowy na stawy i nie tylko

Żeby należycie zadbać o swoją sprawność ruchową, nie wystarczy jedynie kolagen i kwas hialuronowy na stawy lub inny suplement diety. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że podstawą zdrowia jest aktywność fizyczna. To właśnie w jej trakcie dochodzi do wytwarzania się mazi stawowej, co ma olbrzymi wpływ na zniwelowanie ryzyka wystąpienia problemów ze stawami.

Przed przystąpieniem do treningu należy zdawać sobie sprawę z tego, że zarówno niewłaściwe przygotowanie do ćwiczeń, jak i nieprawidłowe ich wykonywanie także może spowodować przeciążenie struktur w obrębie stawów i powodować bolesne dolegliwości.

Ogromne znaczenie w zapewnieniu zdrowia swoim stawom ma również stosowana na co dzień dieta. Powinna obfitować m.in. w takie składniki, jak:

  •         witamina D,
  •         wielonienasycone kwasy tłuszczowe (głównie Omega-3),
  •         wapń,
  •         owoce,
  •         warzywa.

Przestrzeganie prawidłowych zasad żywienia, dbanie o aktywność fizyczną, a także stosowanie suplementów diety na stawy niewątpliwie pomoże w należytym zatroszczeniu się o kondycję stawów, a tym samym zniwelowanie ryzyka ich chorób.

Jak przyjmować kwas hialuronowy na stawy?

Kwas hialuronowy na stawy w formie suplementu diety, powinien być zażywany zgodnie z zaleceniami producenta. Są one najczęściej umieszczone na opakowaniu, w którym znajduje się preparat. Należy pamiętać o tym, że tego typu specyfiki pełnią jedynie funkcję wspomagającą i nie mogą stanowić substytutu zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej.

Źródła:

  1. https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-article-BPP1-0064-0010
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33099534/
  3. https://eczasopisma.p.lodz.pl/BFS/article/view/21/22
  4. https://eczasopisma.p.lodz.pl/BFS/article/view/21/22
  5. https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/02/201001_geriatria_skutecznosc_ekstraktu_lipidowego_zawadzki.pdf
  6. https://food-forum.pl/artykul/kolagen-fakty-i-oczekiwania
  7. https://pl.cc-inc.org/807.html
  8. https://www.researchgate.net/publication/273832337_Szeleszczuk_L_Kuras_M_Znaczenie_wapnia_w_metabolizmie_czlowieka_i_czynniki_wplywajace_na_jego_biodostepnosc_w_diecie_Biul_Wydz_Farm_WUM_2014_3_16-22
  9. https://www.czytelniamedyczna.pl/2542,wierzba-zrodlo-surowcow-leczniczych-o-dzialaniu-przeciwzapalnym-i-przeciwbolowy.html
  10. https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.agro-fe8a9acd-304a-495e-9d28-9fa96829b004
  11. http://www.wydawnictwopzwl.pl/download/207500120.pdf
  12. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow
  13. https://instytutsanvita.pl/dieta-rzs/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *