Suplementy diety, stanowiące wsparcie dla organizmów sportowców to produkty, o których zapewne słyszał każdy, kto uprawia sport zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Szczególnie popularne wśród entuzjastów aktywności fizycznej są aminokwasy rozgałęzione, czyli BCAA. Stanowią one jeden z najważniejszych składników odżywczych w diecie sportowców. Należą do nich izoleucyna, leucyna oraz walina. BCAA to aminokwasy egzogenne, czyli takie, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać. Stanowią one 25% wszystkich aminokwasów, które występują w białkach mięśniowych (miozyna, aktyna). Czym są aminokwasy rozgałęzione i jakie BCAA wybrać w 2022 roku? Odpowiadamy. Zachęcamy do zapoznania się z treścią naszego artykułu.

Co warto wiedzieć o aminokwasach?

Aminokwasy to bardzo zróżnicowana i niezwykle obszerna grupa związków chemicznych, które pełnią w organizmie wiele ważnych funkcji. Aminokwasy, stanowią elementarne ogniwa budowy niemal wszystkich struktur białkowych. Dzieli się je na egzogenne, których organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować oraz endogenne, czyli takie, które może wytwarzać samodzielnie. Odnosząc się do aminokwasów egzogennych, można wyróżnić tu BCAA.

Czym jest BCAA?

BCAA (z ang. Branched Chain Amino Acids) czyli aminokwasy rozgałęzione to związki chemiczne, które odpowiadają za budowę struktury białek, mających ogromne znaczenie dla wielu funkcji ludzkiego organizmu, w tym m.in. pracy układu mięśniowego. BCAA to akronim, określający grupę niezbędnych aminokwasów. Tworzą ją: leucyna, walina i izoleucyna. Poniżej krótka charakteryzacja każdego z nich.

Leucyna

Jest jednym z najbardziej anabolicznych aminokwasów. Odpowiada za zmniejszenie rozpadu mięśni w trakcie intensywnego treningu. Dodatkowo, przyspiesza regenerację pomiędzy kolejnymi sesjami treningowymi i stymuluje syntezę białek. Pobudza metabolizm, a w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, zapobiega katabolizmowi mięśni.

Walina

Odgrywa ważną rolę w dostarczaniu energii do komórek mięśniowych. Chroni mięśnie przed katabolizmem i zmniejsza ich bolesność. Walina przyspiesza regenerację potreningową, zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie i poprawia równowagę hormonalną.

Izoleucyna

Wspiera budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej, wpływa na zwiększenie poziomu energii w komórkach białkowych i wytrzymałości mięśni. Pobudza syntezę białek i przyspiesza regenerację.

Jak działa BCAA?

Aminokwasy rozgałęzione są powszechnie stosowane w suplementach diety dla sportowców, takich jak Amino 2121. Wynika to z faktu, że wpływają one na proces syntezy białek, co z punktu widzenia osób aktywnych fizycznie, stanowi ich najważniejszą funkcję. Ponadto, mechanizm ich działania polega także na zmniejszeniu uczucia zmęczenia po intensywnym treningu. Powodem jest redukcja stężenia serotoniny w mózgu, odpowiadającej za uczucie zmęczenia i senności. Takie działanie BCAA sprawia, że osoba trenująca może wykonywać ćwiczenia dłużej, a to może wpłynąć na ich większą efektywność.

Przyjmuje się, że aminokwasy rozgałęzione BCAA, pełnią w organizmie takie funkcje, jak:

  •  

Ze względu na tak wiele zalet stosowania BCAA przez sportowców, warto włączyć je do swojej codziennej diety. Najwyższej jakości suplementy diety, zawierające w swoim składzie BCAA, można kupić tu: Aminokwasy BCAA.

Kiedy brać BCAA i jak je stosować?

Za sprawą licznych korzyści dla organizmu, stosowanie aminokwasów rozgałęzionych w postaci suplementów to dobry krok, w kierunku poprawy wytrzymałości organizmu podczas treningów, a także jego szybkiej regeneracji i budowania beztłuszczowej masy mięśniowej. To doskonały wybór w przypadku osób, które chciałby w odpowiedni sposób wspomóc swój organizm i zatroszczyć się o jego należyte funkcjonowanie. Należy pamiętać jednak o tym, że tylko prawidłowe stosowanie suplementów zawierających BCAA, pozwoli na uzyskanie maksymalnych korzyści z ich zażywania. Optymalną porą na przyjmowanie tego typu produktów, jest okres okołotreningowy. Suplementy z BCAA można również spożywać między posiłkami.

Jeżeli mowa o sposobie stosowania tych produktów, to jest on uzależniony od indywidualnych potrzeb organizmu. Przyjmuje się, że na każde 10 kg masy ciała, powinien przypadać 1g BCAA. Wartym podkreślenia jest również fakt, iż prawidłowe spożywanie suplementów, zawierających aminokwasy rozgałęzione, nie wpływa negatywnie na organizm. Przekroczenie dopuszczalnej, dziennej dawki do spożycia, może jednak powodować skutki uboczne. Większość ekspertów radzi, aby produkty BCAA stosować codziennie, dla ich skuteczniejszego działania. Najlepiej jednak sugerować się zaleceniami producenta danego suplementu, które umieszczone są na jego opakowaniu i przyjmować suplement zgodnie z tymi wytycznymi.

Najlepsze aminokwasy w 2022 roku – jaki produkt wybrać?

Na rynku dostępny jest duży wybór różnorodnych suplementów diety dla sportowców. Różnią się one składem, skutecznością i sposobem działania. Poszukując odpowiedniego produktu dla siebie, należy pamiętać o tym, że nie każdy, z tych dostępnych na rynku, jest wart naszej uwagi. Ilość dostępnych preparatów nie idzie bowiem w parze z ich jakością, a wybór jakościowego suplementu nie należy do łatwych zadań. Dlatego też chcąc je ułatwić, postanowiliśmy zwrócić szczególną uwagę na jeden z produktów, które uważamy za najlepsze BCAA w 2022 roku. Jest nim produkt MLO BCAA PRO. Co go wyróżnia i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? O tym w dalszej części artykułu.

 

Co wyróżnia MLO BCAA PRO?

Jednym ze składników, które można znaleźć w MLO BCAA PRO, oprócz aminokwasów BCAA, jest glutamina Kyowa Quality®, która wykazuje silne działanie antykataboliczne. Jej zawartość to niewątpliwie kluczowa rekomendacja w przypadku tego suplementu, gdyż świadczy o misji dostarczenia klientom najlepszego produktu, który pozwoli na uzyskanie maksymalnych efektów. MLO BCAA PRO powstaje ze składników, pozyskiwanych z najwyższej jakości źródeł, co stanowi kolejne potwierdzenie tego, że jest to produkt warty uwagi. Zawiera wszystkie, kluczowe dla tego typu suplementów elementy, jak i również dodatkowe składniki, takie jak acetylo-l-karnityna czy witamina B6, które potęgują jej działanie. Zawarte w produkcie aminokwasy skutecznie wspierają budowę mięśni i ich regenerację. Doskonałym dopełnieniem całości jest acetylo- l– karnityna, która przyspiesza przemiany metaboliczne.

Nie bez znaczenia pozostaje także smak i aromat suplementu. Dostępny w 8 smakach, z których każdy jest wyrazisty i bardzo charakterystyczny, z całą pewnością sprawia, że użytkownik może cieszyć spożywanymi porcjami MLO BCAA PRO.

Ponadto, warto wskazać również inne zalety produktu, takie jak:

Dzięki tak wielu zaletom, śmiało można powiedzieć, że MLO BCAA PRO stanowi gwarancję maksymalnej efektywności podczas treningu, niezależnie od tego, jak bardzo wyczerpujący był dzień. Jest to jeden z tych produktów, które docenią nawet najbardziej wymagający sportowcy, dla których równie istotny jest efekt działania suplementu, jak i jego zdrowy i bezpieczny skład.

źródła: