Probiotyki są żywymi kulturami bakterii, stosowanymi w postaci suplementów pokarmowych. Wykazują one pozytywny wpływ na ludzki organizm, poprzez kształtowanie korzystnego dla niego zestawu mikroflory jelitowej i w konsekwencji zapewnienie mu ochrony przed działaniem patogennych, toksycznych oraz rozkładczych drobnoustrojów1. Wiele osób stosuje tego typu preparaty na wyraźne zalecenie lekarza, głównie podczas antybiotykoterapii. Należy wspomnieć jednak o tym, że probiotyki nie powinny być traktowane wyłącznie jako doraźne rozwiązanie. Ze względu na ich korzystny wpływ na ludzki organizm, warto włączyć je do swojego jadłospisu i przyjmować regularnie. Pamiętajmy o tym, że zdrowie całego organizmu zaczyna się w jelitach. Odpowiedni skład flory bakteryjnej w układzie pokarmowym wpływa nie tylko na kondycję fizyczną ciała, ale też na psychiczne samopoczucie.
Probiotyki – ile razy dziennie przyjmować?
Probiotyki są żywymi mikroorganizmami, zasiedlającymi układ trawienny człowieka, a konkretnie budującymi znajdującą się w nim florę bakteryjną. Do naturalnych probiotyków można zaliczyć m.in. kiszonki, a także fermentowane wyroby mleczne, takie jak jogurt, maślanka czy kefir, obfitujące w żywe kultury bakterii jelitowych. Poza żywnością probiotyki występują również w formie suplementów diety i są ogólnodostępnymi produktami, które można kupić w każdej aptece. W przypadku tego drugiego rozwiązania warto wiedzieć, w jaki sposób przyjmować tego typu produkty. W jakich dawkach suplementować probiotyki? Ile razy dziennie po nie sięgać? Suplementy diety mające na celu kształtowanie korzystnej dla organizmu mikroflory jelitowej, powinny być przyjmowane według zaleceń lekarza lub zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. W zależności od tego, jaka liczba szczepów bakterii znajduje się w pojedynczej tabletce lub saszetce, może być zalecane przyjmowanie większej lub mniejszej dawki raz lub kilka raz w ciągu dnia.
Czy probiotyk można brać bez antybiotyku? Wyjaśniamy
Ze względu na swoje wszechstronne działanie probiotyki znajdują zastosowanie zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i terapii wielu chorób. Wielu z nas kojarzy je głównie z antybiotykoterapią, gdyż stanowią wsparcie dla organizmu podczas kuracji z zastosowaniem tego typu medykamentów. Ostatnimi czasy można jednak spotkać się z opiniami, że probiotyki powinny być traktowane jako nieodłączny element naszej codziennej diety. W tym miejscu pojawia się zatem pytanie – czy probiotyk można brać bez antybiotyku? Odpowiedź na nie jest twierdząca. Przede wszystkim warto wskazać, że tego typu preparaty korzystnie wpływają na nasz organizm, wzmacniając jego odporność. Silniejszy układ immunologiczny lepiej radzi sobie z atakującymi go wirusami i bakteriami, skutecznie je zwalczając i tym samym chroniąc go przed wywoływanymi przez nie chorobami. Stosowanie probiotyku zalecane jest również w przypadku rozmaitych schorzeń, do których należą:
- Biegunki o różnorodnym podłożu,
- Alergie i atopowe zapalenie skóry (AZS),
- Zapalenie jelita grubego (IBD),
- Zespół jelita drażliwego (IBS),
- Martwicze zapalenie jelit,
- Martwiczo- wrzodziejące zapalenie dziąseł,
- Krwawienie dziąseł,
- Stany lękowe.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że probiotyki odgrywają istotną rolę w życiu osób aktywnych fizycznie. Na podstawie wielu przeprowadzonych badań dowiedziono, że probiotyki dla sportowców stanowią doskonałe wsparcie przeciążonego organizmu. Pozwalają m.in. korygować zaburzenia równowagi flory bakteryjnej jelit, a także ograniczają ryzyko występowania dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, które nierzadko towarzyszą wysiłkowi fizycznemu2. Ponadto osoby intensywnie trenujące są bardziej podatne na choroby górnych dróg oddechowych. Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedziono, że probiotyk dla sportowców zmniejsza częstotliwość występowania tego typu schorzeń lub skraca czas trwania objawów3. W związku z przedstawionymi powyżej informacjami można stwierdzić, że probiotyki mogą być stosowane nie tylko podczas antybiotykoterapii, ale również jako codzienne wsparcie dla organizmu czy w trakcie terapii różnorodnych schorzeń.
Jak długo można brać probiotyki?
Probiotyki wykazują szereg prozdrowotnych właściwości, a na podstawie wielu przeprowadzonych badań dowiedziono ich skuteczności. Należy pamiętać jednak o tym, że jak każdy suplement diety, tak i również tego typu preperaty muszą być stosowane z rozwagą. Wszystkie probiotyki powinny być przyjmowane po uprzedniej konsultacji z lekarzem i/lub zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w ulotce. Nie należy samodzielnie podejmować decyzji zarówno o zwiększeniu dawki preparatu, jak i wydłużeniu czasu jego stosowania. Zarówno rodzaj suplementu, jak i jego dawkowanie oraz okres przyjmowania zależne są od przyczyn, dla których zażywany jest dany probiotyk. Na przykład w przypadku antybiotykoterapii to, jak długo brać probiotyk po antybiotyku jest uzależnione od zaleceń lekarza prowadzącego. Najczęściej już w trakcie wizyty, podczas przepisywania konkretnego medykamentu specjalista zaleca również stosowanie konkretnego suplementu, wskazując dawkę preparatu, częstotliwość jego przyjmowania, a także okres, w jakim ma być stosowany. Informacje dotyczące zażywania probiotyku mogą różnić się w zależności od preparatu, dlatego przed rozpoczęciem jego suplementowania warto zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.
Kiedy brać probiotyk – rano czy wieczorem?
Przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek suplementu diety wiele osób zastanawia się nad tym, jaka pora dnia będzie na to odpowiednia. Te same wątpliwości pojawiają się w przypadku specyfików regulujących florę bakteryjną jelit – zatem kiedy brać probiotyk, rano czy wieczorem? Otóż pora dnia tak naprawdę nie ma znaczenia. Najważniejsze jednak, aby zażywać je w odpowiednich warunkach. Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedziono, że przeżycie wszystkich bakterii w stosowanym probiotyku jest najlepsze, kiedy przyjmuje się go wraz z pożywieniem lub 30 minut przed posiłkiem. Dowiedziono również, że tego typu suplementy powinny być spożywane z daniami zawierającymi tłuszcze lub tuż przed nimi4. Przestrzegając tych wytycznych możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału danego probiotyku, a tym samym uzyskanie pożądanych efektów farmakoterapii.
Źródła:
- http://www.medycynawet.edu.pl/images/stories/pdf/digital/1999/199902075080.pdf
- https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/40398
- https://dietetycy.org.pl/czy-sportowcowi-potrzebne-sa-probiotyki/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22146689/