Spalacz tłuszczu – dowiedz się jak działa oraz kiedy i jak stosować

Dążenie do szczupłej i wysportowanej sylwetki to cel wielu osób. Ze względu na fakt, że uzyskanie upragnionych efektów wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, systematycznością, determinacją i cierpliwością, nie każdy jest w stanie wytrwać w swoim postanowieniu. Osoby, którym zależy na szybszym osiągnięciu celu, sięgają również po inne metody utraty zbędnych kilogramów. Jedną z nich jest stosowanie spalaczy tłuszczu, stanowiących jeden z popularnych sposobów redukcji masy ciała. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej tym suplementom. Omówimy, jak działa spalacz tłuszczu, a także jak go stosować. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

Jak działają spalacze tłuszczu?

Zanim zdecydujemy się na stosowanie produktów, których celem jest przyspieszenie utraty zbędnych kilogramów, przede wszystkim powinniśmy zgłębić temat i dowiedzieć się, czym są tego typu produkty, co znajduje się w ich składzie, a także jak działają spalacze tłuszczu.

Otóż zacznijmy do tego, że termin „spalaczy tłuszczu” używany jest do opisania suplementów diety, które w założeniu mają przyspieszać metabolizm tłuszczów lub wydatek energetyczny. Ponadto, ich rolą jest również upośledzenie wchłaniania tłuszczów, a w konsekwencji zwiększenie ich utleniania w trakcie aktywności fizycznej, wspomaganie utraty wagi, a także w pewien sposób powodowanie długoterminowych adaptacji, promujących metabolizm tłuszczów.

Wartym podkreślenia jest również fakt, że to, jak działa spalacz tłuszczu, uzależnione jest od jego składu. Nierzadko suplementy te zawierają wiele różnych składników, a każdy z nich ma swój własny, proponowany mechanizm działania. Stąd też często uważa się, że połączenie tych substancji pozwoli na stworzenie spalacza, którego działanie będzie kompleksowe.Najpopularniejsze składniki, znajdujące się najczęściej w recepturze spalaczy tłuszczu, to:

 • Kofeina,
 • Karnityna (np. L-karnityna Complex),
 • Zielona herbata,
 • Sprzężony kwas linowy,
 • Forskolina,
 • Chrom,
 • Wodorosty,
 • Fukoksantyna.

Czy spalacze tłuszczu działają?

Spalacze tłuszczu działają, jeśli ich przyjmowaniu towarzyszy regularna aktywność fizyczna oraz prawidłowo zbilansowana dieta. Połączone ze zdrowym i aktywnym stylem życia przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej i pozwalają cieszyć się trwałymi efektami odchudzania.

Redukcja wagi to długofalowy proces, który wymaga zaangażowania, determinacji, cierpliwości i wprowadzenia wielu zmian do swojej codzienności. Żeby móc cieszyć się piękną i zdrową sylwetką, należy wybrać odpowiednią drogę do jej uzyskania, niekoniecznie krótką. Wszelkie, tzw. ścieżki na skróty, z reguły nie wpływają pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Ponadto, najczęściej powodują efekt jo-jo, będący zmorą osób, które pragną utracić wagę i poprawić swój wygląd.

Odnosząc się jednak do tytułowych suplementów diety, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej i wiedząc już, jak działają spalacze tłuszczu, warto bliżej przyjrzeć się tego typu produktom i przeanalizować, czy spalacze tłuszczu działają, i czy w ogóle warto je stosować.

Otóż jak się okazuje, opinie na temat zasadności stosowania spalaczy tłuszczu są dosyć mocno podzielone, a wpływ na to ma przede wszystkim ogólnie prowadzony tryb życia. Jak pokazuje jedno z przeprowadzonych w tym zakresie badań, pod przewodnictwem J.Sadowskiej i M.Szubert, wpływ na uzyskanie upragnionych efektów, wywiera nie tylko suplementacja tego typu produktów, ale także zmiana sposobu żywienia i uprawianie aktywności fizycznej.

Wartym podkreślenia jest jednak fakt, że tego typu suplementy diety powinny stanowić wyłącznie dodatek do codziennej diety i ćwiczeń, nie zaś być ich substytutem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w składzie spalaczy tłuszczu znajdują się konkretne substancje, które mają wykazywać określone działanie na organizm, a tym samym przyspieszać utratę zbędnych kilogramów. Na podstawie dostępnych danych naukowych, kofeina i zielona herbata są składnikami, w których odnaleziono pewne właściwości poprawiające metabolizm tłuszczów. Dlatego też jeżeli zależy nam na tym, aby uzyskać oczekiwane przez nas rezultaty, zdecydowanie najlepszą opcją będzie sięgnięcie po produkty, które posiadają je w swoim składzie.

Czy spalacze tłuszczu działają bez ćwiczeń?

Dysponując już informacjami na temat sposobu działania spalaczy tłuszczu, wiele osób w tym miejscu zadaje sobie pytanie – czy spalacze tłuszczu działają bez ćwiczeń? Otóż jak się okazuje, uzyskiwanie założonych celów sylwetkowych, wcale nie musi mieć związku z aktywnością fizyczną, choć niewątpliwie jest ona wskazana.

Systematyczne uprawianie ćwiczeń fizycznych, a tym samym zwiększenie wydatku energetycznego, nie tylko sprzyja obniżeniu masy ciała. Wywołuje także wiele innych korzystnych zmian w organizmie człowieka, do których zaliczane są m.in.:

 • Wzrost masy mięśniowej i kostnej,
 • Poprawę tolerancji glukozy i profilu lipidów,
 • Obniżenie spoczynkowego i wysiłkowego ciśnienia tętniczego krwi oraz częstości rytmu serca,
 • Poprawę ogólnego samopoczucia i zdrowia psychicznego

Pomimo pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na organizm człowieka, nie jest ona wystarczająca, aby skutecznie zredukować tkankę tłuszczową. Bowiem w celu obniżenia lub utrzymania masy ciała, niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń dietetycznych i zmiana sposobu żywienia. Żeby utracić nadprogramowe kilogramy, należy ograniczyć spożywanie kalorii, czyli stosować dietę niskokaloryczną. Głównym jej założeniem jest deficyt kaloryczny, w stosunku do wydatku energetycznego, na poziomie 500- 1000 kcal na dobę, co pozwala na tygodniowy ubytek masy ciała o 0,5 – 1 kg. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, może być determinowane różnorodnymi parametrami. Dlatego też kaloryczność diety odchudzającej, powinna być ustalana w sposób indywidualny. W związku z powyższym, odpowiadając na pytanie, czy spalacze tłuszczu działają bez aktywności fizycznej, można stwierdzić, że ich skuteczność w redukcji tkanki tłuszczowej jest ściśle związana z regularną aktywnością i prawidłową dietą. Jeśli więc chcemy przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej przy pomocy spalaczy, pamiętajmy, że ich zażywaniu powinien towarzyszyć aktywny i zdrowy styl życia. Tempo przemiany materii jest bowiem uzależnione od wielu czynników, dlatego też spalacze tłuszczu mogą być odpowiednim wyborem w walce z nadprogramowymi kilogramami, o ile przestrzegamy zaleceń dietetycznych, a produkty te traktujemy jedynie jako uzupełnienie diety redukcyjnej.

Kiedy brać spalacz tłuszczu?

Dysponując już wiedzą na temat tego, czym są spalacze tłuszczu i jak działają, kolejne pytanie, jakie się nasuwa, brzmi – kiedy brać tego typu produkt? Otóż jak się okazuje, wiele osób wciąż niewłaściwie podchodzi do suplementów diety w postaci spalaczy tłuszczu. Oczekują one bowiem spektakularnych efektów, bez podjęcia jakiegokolwiek wysiłku, co oczywiście, jak można się domyślić, kończy się niepowodzeniem. Zatem kiedy brać spalacz tłuszczu, aby jego działanie było optymalne? Niewątpliwie powinno mieć to miejsce w momencie, kiedy na co dzień stosujemy dietę redukcyjną oraz uprawiamy aktywność fizyczną. W takim wypadku wybór spalacza tłuszczu, będzie doskonałym uzupełnieniem prawidłowych nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia. Jeżeli jednak planujemy traktować tego typu produkt jako zamiennik diety i ćwiczeń, to raczej nie powinniśmy spodziewać się widocznych rezultatów.

Jak stosować spalacz tłuszczu?

Popularne suplementy diety w postaci spalaczy tłuszczu, należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które umieszczone są na opakowaniu danego produktu. Nie należy przekraczać tych dawek, ponieważ mogą powodować niepożądane skutki uboczne. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu produktami, powinny zachować szczególną ostrożność. Wynika to z faktu, iż organizm może w różny sposób zareagować na zawarte w nich składniki, toteż najlepiej rozpocząć od przyjmowania minimalnych dawek i obserwować, czy występują jakiekolwiek uciążliwe objawy. Jeśli nie, dawki można stopniowo zwiększać, aby przyjmować ich tyle, ile zaleca producent. To, o czym jeszcze warto pamiętać, to konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Jest to dobre posunięcie, gdyż pozwala na uzyskanie pewności, że dany suplement nie będzie szkodliwy dla danej osoby. Trzeba pamiętać o tym, że spalacze tłuszczu to tylko dodatek, a główny nacisk należy kłaść na dietę redukcyjną oraz aktywność fizyczną.

Źródła:

 1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1467-789X.2011.00908.x
 2. https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/26083
 3. https://ppm.edu.pl/info/article/WUM62c5e9c447624044aee72932d27ec1aa/