Suplementy i witaminy polecane na stawy

Nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia czy niska aktywność fizyczna, to jedne z przyczyn problemów ze stawami. Nawet, jeżeli z racji młodego wieku ich nie odczuwamy, to powinniśmy wiedzieć co zrobić, aby ustrzec się przed nimi w przyszłości. W tym artykule podpowiemy, jakie suplementy na stawy warto stosować, aby skutecznie zapobiec bolesnym dolegliwościom. Zachęcamy do lektury.

Suplementy na stawy – jak działają?

Zastanawiając się nad tym, co na stawy będzie najlepsze, w pierwszej kolejności powinniśmy wskazać aktywność fizyczną. To właśnie w jej trakcie dochodzi do wytwarzania mazi stawowej, a co za tym idzie – ryzyko nabawienia się problemów ze stawami znacznie spada. Należy pamiętać jednak o tym, iż nieodpowiednie przygotowanie do treningu, niewłaściwe obuwie, a także niepoprawne wykonywanie ćwiczeń, może prowadzić do przeciążenia struktur otaczających stawy (ścięgien, więzadeł i torebek stawowych), a tym samym wywoływać ból.

To, co na stawy również ma olbrzymi wpływ, to stosowana na co dzień dieta. Powinna być bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie z rodziny omega- 3, witaminę D i wapń, a także warzywa i owoce.

Odnosząc się jednak do tytułowych suplementów diety na stawy, to ich głównym zadaniem jest wspieranie i wzmacnianie stawów, a także ochrona i łagodzenie dolegliwości bólowych. Warto pamiętać jednak o tym, że to co na stawy działa najlepiej, to wspomniana wcześniej aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta. Bez nich suplementy na niewiele się zdadzą.

Kiedy należy używać suplementów na stawy?

Suplementy diety na stawy powinny być stosowane wyłącznie jako dodatek do zdrowej diety i aktywności fizycznej. Chcąc zapobiegać chorobom stawów w przyszłości, warto sięgnąć po witaminy i minerały na ich wzmocnienie. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy towarzyszą nam dolegliwości, takie jak strzelające stawy? Co jeść w takim przypadku? A co robić, jeśli odczuwamy już ból? Jaki suplement na bolące stawy sprawdzi się najlepiej? Otóż w takiej sytuacji, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Dlaczego? Mianowicie dlatego, że odczuwanie bólu w stawach to jeden z sygnałów, że może dziać się z nimi coś niedobrego. Istnieje wiele przyczyn, które wywołują te dolegliwości. Należy pamiętać, że obolałe stawy mogą być objawem różnych chorób stawów, wymagających szybkiego rozpoznania i leczenia. Wobec tego nie wolno zwlekać z udaniem się do lekarza, jeżeli ból stawów nie ustępuje w ciągu kilku dni czy towarzyszy mu szereg innych, niepokojących objawów.

Rodzaje suplementów na stawy

Na rynku dostępny jest olbrzymi wybór rozmaitych suplementów diety, których celem jest wzmocnienie stawów. Zatem jakie witaminy na stawy można wyróżnić? Najpopularniejszymi z nich jest glukozamina oraz kolagen, a także chrząstka rekina. Dużym zainteresowaniem cieszy się także tran uzyskiwany z wątroby dorsza oraz kwas hialuronowy. Produkty te dostępne są najczęściej w postaci kapsułek, szotów, saszetek, pastylek, jak i również tradycyjnych tabletek.

Jakie suplementy na bolące stawy?

Zadając sobie pytanie – co brać na stawy, kiedy odczuwamy ból, przede wszystkim należy postawić na produkty, w składzie których znajdują się środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Doskonale w tym wypadku sprawdzi się paracetamol. Jeżeli jednak ból nie ustąpi po kilku dniach lub towarzyszyć mu będą inne, niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jakie suplementy na stawy kolanowe?

Chcąc wzmocnić stawy kolanowe, koniecznym jest stosowanie produktów o określonym składzie. Jakie suplementy na stawy kolanowe będą najlepsze? Otóż jak się okazuje, doskonałym rozwiązaniem będą produkty, w recepturze których znajduje się kolagen. Pomaga on bowiem zachować integralność chrząstki, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko rozwoju zwyrodnieniowych chorób stawów. Dlatego też zastanawiając się nad tym, co na stawy kolanowe sprawdzi się najlepiej, warto sięgnąć po produkty zawierające go w swoim składzie.

Suplementy na stawy dla sportowców

Osoby aktywne fizycznie nierzadko zastanawiają się nad tym, jaki suplement na stawy będzie odpowiedni dla sportowców. Otóż jak się okazuje, jego skład nie różni się zbytnio od tego, jaki znajdziemy w recepturze produktów przeznaczonych dla osób mało aktywnych. W suplementach na wzmocnienie stawów dla sportowców, stosuje się jednak wyższe dawki. W tego typu produktach z całą pewnością nie powinno zabraknąć wapnia, magnezu, chondroityny, glukozaminy, a także kwasów tłuszczowych omega-3.

 

Źródła:

  1. http://www.wydawnictwopzwl.pl/download/207500120.pdf
  2. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow
  3. https://instytutsanvita.pl/dieta-rzs/
  4. https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2019/07/Jan%CC%81czyk.pdf
  5. https://www.ptfarm.pl/download/?file=File%2FFarmacja+Polska%2F2020%2F10%2F08_SZ_CHZS_n.pdf
  6. https://depot.ceon.pl/handle/123456789/17816?show=full
  7. https://poradnikfizjoterapeuty.pl/wokol-fizjoterapii/1046-suplementy-diety-przy-problemach-miesniowo-szkieletowych