Substancje odżywcze, jakie można znaleźć w pożywieniu, zawsze występują w grupach. Podczas spożywania danego produktu nasz organizm otrzymuje mniej lub bardziej złożoną mieszankę związków, do których należą węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy oraz minerały. Warto podkreślić, że choć substancje wchodzące w skład dwóch ostatnich grup nie dostarczają energii w sposób bezpośredni, uczestniczą one w niezwykle ważnych dla organizmu przemianach metabolicznych, efektem których jest optymalizacja stanu odżywiania. Jednym z cenniejszych połączeń jest witamina B12 i magnez.
Magnez z witaminą B12 – właściwości
Połączenie witaminy B12 z magnezem można zaobserwować w przypadku suplementów diety. Substancje te bardzo często wchodzą w skład danego preparatu, dedykowanego uzupełnianiu niedoborów organizmu w poszczególne witaminy i minerały. Zanim wyjaśnimy, co jest tego przyczyną i jak działają w połączeniu, w pierwszej kolejności omówimy właściwości każdego składniku z osobna.
Jaką rolę w organizmie pełni witamina B12?
Witamina B12, zwana również kobalaminą, to związek chemiczny, który w organizmie pełni wiele istotnych funkcji. Najczęściej można ją znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, warzywach poddanych procesowi fermentacji oraz niektórych algach. Podobnie do innych witamin z grupy B, kobalamina uczestniczy w przemianach białkowych, tłuszczowych oraz węglowodanowych. Ponadto bierze udział w syntezie DNA i RNA oraz budujących je białek. Pozostałymi funkcjami, jakie spełnia witamina B12 w organizmie, są:
- Produkcja czerwonych krwinek,
- Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
- Synteza komórek (przede wszystkim szpiku kostnego),
- Zmniejszenie poziomu lipidów we krwi.
Warto wspomnieć o tym, że witamina B12 jest magazynowana w wątrobie oraz w szpiku kostnym, aby następnie, razem z krwią, zostać rozprowadzona po całym organizmie. Niedobory kobalaminy mogą manifestować się na wiele sposobów, a do głównych oznak jej zbyt niskiego poziomu zaliczane są:
- Bladość lub żółtaczka skóry,
- Uszkodzenie nerwów,
- Przewlekłe uczucie zmęczenia,
- Problemy w obrębie jamy ustnej (np. owrzodzenia, zapalenie języka),
- Problemy z poruszaniem się,
- Zaburzenia widzenia,
- Zawroty głowy,
- Podwyższenie temperatury ciała,
- Zaburzenia nastroju.
Ze względu na to, jak wiele ważnych funkcji pełni witamina B12 i jak poważne mogą być skutki jej niedoboru, należy dbać o to, aby była dostarczana organizmowi w odpowiednich ilościach1.
Jaką rolę w organizmie pełni magnez?
Magnez to kation wewnątrzkomórkowy, znajdujący się w każdej komórce organizmu, niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. To aktywator ponad 300 enzymów, które uczestniczą m.in. w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów. Ponadto magnez spełnia szereg istotnych funkcji, takich jak:
- Chroni mięsień sercowy przed niedotlenieniem i niedokrwieniem,
- Przeciwdziała zaburzeniom rytmu serca,
- Reguluje ciśnienie tętnicze,
- Poprzez obniżenie poziomu cholesterolu we krwi zapobiega miażdżycy,
- Stabilizuje działanie układu nerwowego (działa uspokajająco i zwiększa wydajność pracy mózgu),
- Jest niezbędny do mineralizacji i rozwoju kości.
To tylko jedne z licznych ról, jakie odgrywa magnez w naszym organizmie. Jak się niestety okazuje, wiele osób cierpi na niedobór tego kationu, a jego charakterystycznymi objawami są:
- Bolesne skurcze mięśni (głównie łydek),
- Drżenie powiek,
- Arytmie i kołatanie serca,
- Nadciśnienie tętnicze,
- Migrena,
- Apatia,
- Trudności z koordynacją i koncentracją.
W przypadku osób z niedoborem tego makropierwiastka oraz ze zwiększonym na niego zapotrzebowaniem, zalecane jest stosowanie suplementów diety z magnezem2.
Łączenie witaminy B12 z magnezem – to warto wiedzieć
Ze względu na to, jak ważną funkcję w organizmie spełnia zarówno witamina B12, jak i magnez nasuwa się pytanie – czy można łączyć witaminę b12 z magnezem? Otóż jak się okazuje, nie występują przeciwwskazania do tego, aby były one dostarczane organizmowi jednocześnie. Co istotne, na rynku można znaleźć wiele preparatów witaminowych, które zawierają je w swoim składzie. Często sięgają po nie sportowcy, którzy z różnych względów nie są w stanie dostarczać swojemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych wraz z pożywieniem. Wówczas wybierają oni specjalistyczne witaminy i minerały dla sportowców, w recepturach których widnieje zarówno witamina B12, jak i magnez. Ponadto oba te składniki wspomagają wzajemnie swoje działanie. Magnez z witaminą B12 jest lepiej przyswajalny przez organizm, a cyjanokobalamina, która najczęściej pojawia się w suplementach diety jako jedna z form chemicznych witaminy B12 ogranicza wydalanie z organizmu magnezu dostarczanego pod postacią chlorku, co przyczynia się do stabilizacji jego poziomu w surowicy3.
Z czym nie łączyć witaminy B12?
Wiedząc już, że kobalamina z powodzeniem może być suplementowana jednocześnie z magnezem, nasuwa się kolejne pytanie – z czym nie łączyć witaminy B12? Otóż jak się okazuje, witamina B12 może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, a część medykamentów może niekorzystnie wpływać na jej poziom w organizmie. Poniżej wskazujemy kilka przykładów:
- Metformina. Środek stosowany w leczeniu cukrzycy może powodować zmniejszone wchłanianie witaminy B12, czego efektem są jej niedobory4.
- Antagoniści receptora H2. Stosowani do leczenia choroby wrzodowej, mogą spowalniać uwalnianie kwasu solnego do żołądka i w konsekwencji zakłócać wchłanianie witaminy B12 z pożywienia5.
- Inhibitory pompy protonowej. Stosowane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i choroby refluksowej przełyku. Spowalniając uwalnianie kwasu solnego do żołądka, medykamenty te mogą zakłócać wchłanianie witaminy B12 z pokarmów6. [AB5]
Należy pamiętać o tym, że w przypadku stosowania leków wchodzących w skład wyżej wymienionych grup, konieczne jest zweryfikowanie poziomu witaminy B12 w organizmie. W tym wypadku warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci przeprowadzenie dedykowanych badań i wdrożenie odpowiedniej terapii. Niedobór witaminy B12 w organizmie może nieść ze sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego nie powinno się go bagatelizować.
Źródła:
- https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/witaminy-i-mineraly,witamina-b12—jaka-pelni-role-w-organizmie–niedobor–nadmiar-i-zrodla-witaminy-b12,artykul,1718379.html
- https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/magnez_wapn_zelazo_jak_madrze_je_suplementowac_mikoaj_miernik.pdf
- https://www.sfd.pl/art/Suplementy/Czy_mo%C5%BCna_%C5%82%C4%85czy%C4%87_witamin%C4%99_B12_z_magnezem_-a7321.html
- https://journals.viamedica.pl/diabetologia_praktyczna/article/view/62531
- https://phmd.pl/api/files/view/1443319.pdf
- https://zywienie.medonet.pl/skladniki-odzywcze/witaminy-i-mineraly/witamina-b12-funkcje-zrodla-nadmiar-i-niedobor-witamina-b12-a-wegetarianizm/k01vczg#witamina-b12-interakcje-z-lekami