Zatrzymanie wody w organizmie to problem, który może dotknąć każdego. Manifestuje się on na różne sposoby, wywołując spory dyskomfort. Żeby móc uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości warto wiedzieć, co jest przyczyną zatrzymywania wody w organizmie, jakie są najczęstsze objawy tego zjawiska, a także na czym polega pozbycie się wody z organizmu. Odpowiedzi na te pytania udzielamy w tym artykule.
Nadmiar wody w organizmie – objawy
Zatrzymywanie się nadmiaru wody w organizmie to inaczej retencja wody. Taka przypadłość negatywnie wpływa na samopoczucie, wygląd i w konsekwencji także na pewność siebie osoby dotkniętej tym problemem. Zjawisko to nie jest groźne, pod warunkiem że nie wiąże się z nieleczonymi chorobami.
Pomimo, że retencja wody w organizmie może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, przypadłość ta najczęściej dotyka kobiet. Jest to uwarunkowane przede wszystkim zmianami hormonalnymi, zwłaszcza w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, jak i również stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Podobnie dzieje się także w trzecim trymestrze ciąży i u pań po menopauzie.
Do najczęstszych objawów zatrzymania wody w organizmie, zaliczane są m.in.: obrzęk kończyn, wahania wagi wraz z przybieraniem na wadze oraz cellulit.
Przyczyny zatrzymywania się wody w organizmie
Paradoksalnie retencja wody w organizmie, najczęściej spowodowana jest niskim spożyciem wody w ciągu dnia. Ze względu na to, że organizm nie otrzymuje należytej porcji napojów gromadzi wodę, aby nie doszło do jego odwodnienia. Należycie nawodniony organizm nie musi kumulować zapasów.
Pozostałymi przyczynami gromadzenia się wody w organizmie, są:
- Niska aktywność fizyczna,
- Upały,
- Niewłaściwa dieta (m.in. nadmiar soli),
- Choroby nerek,
- Niewydolność serca,
- Problemy z układem limfatycznym,
- Spożywanie alkoholu,
- Przemęczenie i stres[,
Kilka słów o odwodnieniu organizmu
Woda spełnia w organizmie człowieka wiele biologicznie istotnych funkcji. Jest materiałem budulcowym komórek i tkanek, stanowi środowisko dla większości procesów metabolicznych, uczestniczy w transporcie wewnątrzustrojowym składników odżywczych, a także spełnia niezwykle istotną funkcję w regulacji temperatury ciała. Ludzki organizm jest w stanie wytworzyć niewielkie ilości wody w procesach przemiany materii. Żeby jednak pokryć jego dobowe zapotrzebowanie, konieczne jest regularne jej uzupełnianie. Niedostateczna podaż wody może szybko doprowadzić do homeostazy, czyli do zachwiania równowagi wewnątrzustrojowej, a w konsekwencji do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Należy wiedzieć, że niedobory wody w organizmie nie zawsze muszą być jednak spowodowane spożywaniem niedostatecznej ilości napojów w ciągu dnia. Do odwodnienia może dojść również w wyniku ostrej biegunki, wymiotów czy gorączki. Objawy odwodnienia to:
- Ospałość,
- Uczucie osłabienia,
- Ból i zawroty głowy,
- Zaparcia,
- Tachykardia,
- Wzmożone pragnienie.
Sposoby na pozbycie się wody z organizmu
Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać nadmiarom wody w organizmie, niż walczyć z jej zatrzymaniem. Jednak pomimo usilnych starań, nie zawsze jest to możliwe. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na zapanowanie nad gromadzeniem się wody w organizmie.
- Spożywanie większej ilości wody w ciągu dnia. Regularne nawadnianie organizmu pozwala uchronić go nie tylko przed odwodnieniem, ale również gromadzeniem nadmiaru wody.
- Aktywność fizyczna. Spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej nie jest zdrowe dla organizmu i sprzyja powstawaniu obrzęków w nogach. Aby tego uniknąć, warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia.
- Stosowanie prawidłowej diety. W codziennym menu nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, zawierających w sobie spore ilości wody. Warto również kontrolować spożycie soli, cukru oraz rafinowanych węglowodanów. Sięganie po alkohol również nie będzie dobrym rozwiązaniem.
Suplementacja w walce z nadmiarem wody
Nie istnieje jeden idealny produkt na usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Warto wiedzieć jednak, że niektóre substancje zawarte w suplementach diety sprzyjają temu procesowi. Jeden z nich stanowi magnez. Minerał ten jest niezwykle istotny, gdyż uczestniczy m.in. w transporcie elektrolitów przez błony komórkowe. [AB12] Pełni ponadto wiele innych ważnych funkcji, stąd też warto wzbogacić swoją codzienną dietę o magnez w kapsułkach.
Należy pamiętać o tym, że tabletki na zatrzymanie wody w organizmie nie są wystarczające, aby skutecznie uporać się z tym problemem. Bowiem suplementy diety powinny być traktowane wyłącznie jako dodatek do zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Spożywając pełnowartościowe posiłki, regularnie nawadniając organizm oraz dbając o aktywność fizyczną, możliwe będzie należyte zatroszczenie się o kondycję swojego organizmu. Chcąc wzbogacić swoje codzienne menu o suplementy diety, warto sięgnąć po wysokiej jakości witaminy i minerały dla sportowców, ale również dla osób dbających o swoje zdrowie. Jeżeli pomimo prowadzenia zdrowego stylu życia wciąż danej osobie wciąż dokucza problem zatrzymującej się w organizmie wody, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Źródła:
- http://www.phie.pl/pdf/phe-2008/phe-2008-4-487.pdf
- https://europepmc.org/article/MED/17125033
- https://www.scientificamerican.com/article/experts-body-wieght-ambient-temperature/
- https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/25949/20759
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31573641/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430873/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537239/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8266000/
- http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2014/hyg-2014-4-712.pdf
- https://europepmc.org/article/MED/17125033
- https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/view/25949/20759?autologinStart=1
- https://repozytorium.ka.edu.pl/handle/11315/6805?show=full